A A+ A++

Ruiny pałacu Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim w końcu mają przejść renowację. Gmina Piekoszów przejmie nieruchomość w formie użyczenia i złoży wniosek do “Polskiego ładu”. Pierwszy etap prac może kosztować około 5 mln zł.

XVII-wieczny pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim (gmina Piekoszów), z którego dziś zostały już tylko ruiny, to niemal kopia odrobinę starszego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Obydwa zaprojektował zresztą włoski architekt Tomasz Poncino.

Ten kielecki wybudowano w latach 1637-1644 z inicjatywy biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika. Legenda głosi, że gdy wojewoda lubelski i sandomierski Jan Aleksander Tarło chciał go zaprosić do swego dworu w Chełmcach, dumny z nowej siedziby biskup Zadzik miał mu odpowiedzieć, że do byle chałupy nie pojedzie. Zdenerwował tym Tarłę, który postanowił zbudować pod Piekoszowem pałac taki sam jak kielecki – z czterema narożnymi wieżami. Według innej opowieści Tarło zbudował pałac, bo szykował się do małżeństwa z księżniczką Anną Czartoryską i chciał ją przyjąć w godnej siedzibie. Pałac pod Piekoszowem budowano w latach 1649-1655, miał kosztować Tarłę 30 wsi. W posiadłości rodu znajdował się do 1842 roku, potem zniszczył go pożar i popadł w ruinę. Jest nią do dziś, tyle że w coraz gorszym stanie…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTL: Lider pauzował, niespodzianek nie było (drużyna kolejki Strefy Siatkówki)
Następny artykuł“Kolejny pomysł, aby utrudnić dojście do środków z KPO”. Minister ds. UE uderza w inicjatywę Senatu