A A+ A++

19 września weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego. Które zapisy są z punktu widzenia branży szczególnie istotne? Czy nowe regulacje usprawnią proces inwestycyjny? Na pytania odpowiada Cezary Chybowski, prezes Reliance Polska, właściciel portalu inwestycyjnego Obligain.

Autor: housemarket.pl 06 października 2020 08:47

We wrześniu weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego. W opinii Cezarego Chybowskiego, prezesa Reliance Polska, dzięki nowym zapisom proces inwestycyjny będzie szybszy i prostszy. Przyspieszenie wynika z ograniczenia liczby dokumentów wymaganych przy procedowaniu pozwolenia na budowę.

– Pominięcie weryfikacji projektu budowlanego przez organ wydający pozwolenie, umożliwia ograniczenie dokumentacji o około 35 proc., dzięki czemu czas postępowania się skraca. Wcześniej niejednokrotnie projekt techniczny ulegał zmianie na etapie budowy, teraz nie będzie takiej potrzeby, gdyż będzie go można złożyć przed rozpoczęciem prac, a nie przy procedowaniu pozwolenia – mówi Cezary Chybowski.

Dodaje, że bardzo ważną zmianą dla deweloperów jest także zapis mówiący o naniesieniu terminu, po którym nie będzie można stwierdzić nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę czy użytkowaniu.

– Takiego przepisu nie było. Poza tym, nowe procedury uwzględniają także kwestię bankomatów, paczkomatów i biletomatów, których, dzięki nowelizacji, nie trzeba zgłaszać ani uzyskiwać na nie pozwolenia, jeżeli jego powierzchnia nie przekracza 35 mkw. Jest to duża zmiana, która może przyczynić się do zwiększenia liczby udogodnień na osiedlach -wyjaśnia Cezary Chybowski. 

Zaznacza, że nowelizacja wnosi również wiele dobrego dla obecnych właścicieli samowoli budowlanych, jednak jest to temat, który nie rzutuje wprost na deweloperów.

– Deweloperzy mieszkaniowi najbardziej skorzystają na skróceniu czasu oczekiwania na pozwolenie, zmniejszeniu liczby wymaganych dokumentów, czy niezbędnych egzemplarzy oraz możliwości postawienia różnego rodzaju automatów bez pozwolenia. Najważniejszy dla mnie jednak jest zapis o 5-letnim terminie zgłoszenia nieważności pozwolenia – podsumowuje Cezary Chybowski. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWypadek na wschodniej obwodnicy. Są ranni, droga była zablokowana
Następny artykułPosezonowe Sprzątanie Mazur