A A+ A++

Wiele przyszłych mam ma obawy przed porodem drogami natury. Z obawy przed tym, jakie ryzyko może on ze sobą nieść, poszukują one alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest poród przez cesarskie cięcie. Wbrew pozorom, w Polsce cesarka “na życzenie” nie jest legalna, a zabieg ten wykonywany bez wskazań medycznych, jest uznawany za niedopuszczalny.

Zgodnie z przepisami, wydanie przyzwolenia na nieuzasadniony zabieg operacyjny, może mieć poważne konsekwencje prawne. W jakich sytuacjach można mówić o cesarskim cięciu, wykonanym zgodnie ze sztuką lekarską? Odpowiadamy.

Lista wskazań do CC jest długa, lecz dla wielu pacjentek to za mało

Cesarskie cięcie może być planowane lub wykonywane w trybie nagłym. W obu przypadkach muszą istnieć wskazania medyczne, na podstawie których lekarz podejmie decyzję o przeprowadzeniu operacji. Ku niezadowoleniu szerokiego grona kobiet ciężarnych, prośba o wykonanie CC nie jest wskazaniem do podjęcia ryzyka i niepotrzebnego narażenia zdrowia matki oraz jej dziecka. Dlatego też w polskich szpitalach propagowane są porody siłami natury, które niepowikłane, nie niosą ze sobą tak wysokiego ryzyka np. zgonu okołoporodowego.

Na liście bezwzględnych wskazań do planowego cesarskiego cięcia znajdują się m.in. niekorzystne ułożenie płodu (w tym miednicowe i poprzeczne), masa płodu przekraczająca 4500g, łożysko przodujące i podejrzenie niewspółmierności główkowo-miednicowej. Z kolei do wskazań nagłych zaliczamy: zagrożenie niedotlenieniem płodu, brak postępów porodu w pierwszym bądź drugim okresie, ciężki stan przedrzucawkowy, podejrzenie pęknięcia ściany macicy. Na tym nie koniec – istnieje znacznie więcej sytuacji, w których lekarz może podjąć decyzję o zakończeniu porodu przez cesarskie cięcie. Zdarzy się tak na przykład, gdy pacjentka ma mięśniaki macicy, które uniemożliwiają prawidłowe wstawienie się główki do kanału rodnego. Poza wskazaniami położniczymi, wyróżniamy też te pozapołożnicze, m.in. kardiologiczne i psychiatryczne (np. choroby układu krążenia albo zdiagnozowana tokofobia – lęk przed porodem). Wbrew oczekiwaniom wielu kobiet ciężarnych, cesarskiego cięcia nie wykonuje się z powodu cukrzycy ciążowej, niedoczynności tarczycy ani otyłości. Chyba, że łącznie z nimi wystąpią wskazania planowe, pilne albo naglące.

Często popełniane błędy medyczne, związane z cesarskim cięciem

Wykonanie cesarskiego cięcia bez wskazań jest równie niebezpieczne, jak niewykonanie go mimo wskazań. Należy bowiem podkreślić, że CC jest operacją, ratującą życie matki i/lub dziecka. Co jakiś czas słyszy się o dramatycznych w skutkach sytuacjach, kiedy istniały wskazania medyczne do cesarskiego cięcia, lecz nie zostało ono przeprowadzone. Forsowanie porodu siłami natury, gdy zachodzi podejrzenie zamartwicy płodu, zapisy KTG są nieprawidłowe lub nie następuje postęp porodu, może zostać uznane za błąd okołoporodowy. W efekcie takich działań, u płodu może dojść do nieodwracalnych zmian – szkodę może ponieść również rodząca. Błędy medyczne popełnione podczas porodu bywają poważne. Zdarza się, że są przyczyną trwałego rozstroju zdrowia noworodka lub matki, a w skrajnych sytuacjach, nawet śmierci obojga pacjentów. Podejrzewasz, że popełniono błąd medyczny i chcesz porozmawiać z profesjonalistami? Wejdź na stronę Ośrodka Pomocy Poszkodowanym i uzyskaj wsparcie w swojej sprawie.

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKonta na Telegramie usunięte. “WP”: To działanie rządu
Następny artykułŚląsk gra dalej. Miał zdać łatwy egzamin i go zdał