A A+ A++

certyfikacja kolejnej zmiany pkw rumunia 12Od wtorku IX zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego Rumunia na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie realizowała dwudniową certyfikację kompanii piechoty zmotoryzowanej. Żołnierze 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich poddani zostali sprawdzeniu w ramach zajęć pk. LIS-21.

W dniach od 30 do 31 marca br. kolejna IX już zmiana PKW Rumunia formowana przez 17 Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną została poddana ocenie stopnia wyszkolenia. Certyfikacja na szczeblu kompanii jest tak zwaną przepustką, dopuszczającą kontyngent w rejon misji.
Od wtorku w ramach zajęć pk. LIS-21, głównie żołnierze z 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich wykonywali praktyczne ćwiczenia w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistych.

Zajęcia certyfikujące mają za zadanie sprawdzenie poziomu wyszkolenia i przygotowania żołnierzy, którzy już niebawem (w lipcu) będą wykonywać zadania w ramach misji poza granicami kraju. Działania polskich żołnierzy na terytorium Rumunii są ściśle związane ze wzmocnieniem bezpieczeństwa wschodniej i południowej flanki NATO i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zadania mają charakter defensywny oraz odstraszający.

Scenariusz „LISA” został zaplanowany na dwa dni. Przedsięwzięcie skupiało się na przygotowaniu wszystkich komponentów do działania w różnych środowiskach pola walki. Zadania, które otrzymywał dowódca kompanii, napływały w tym samym czasie. Celem takiego zabiegu było, m.in. sprawdzenie, w jakim stopniu dowódca potrafi zaplanować i koordynować działaniem pododdziału.

W pierwszym etapie zajęć, po otrzymaniu rozkazu pododdział bojowy przystąpił do analizy zadania oraz wykonał marsz do rejonu odpowiedzialności. W ramach, którego przygotowywał się do obrony, wykonując wszystkie wymagane czynności w celu odparcia przeciwnika.

 – „Jednym z głównych elementów scenariusza było sprawdzenie reakcji i realnego działania żołnierzy w terenie zurbanizowanym” – podkreśla dowódca IX zmiany PKW Rumunia mjr Robert Andrzejak.

W drugim dniu certyfikacji całość obrony wraz ze zmianami kolejnych rubieży realizowana zadania w rejonie Centralnego Ośrodka Zurbanizowanego w Wędrzynie. Dwudniowe zmagania żołnierzy zakończyły się wycofaniem wojska z walki i przystąpieniem do odtwarzania zdolności bojowej.

FOTORELACJA

kliknij na zdjęciu aby powiększyć /zdjęcia: st.szer. Patryk Szymaniec/


Tekst: ppor. Anna Dominiak

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoszukiwany listem gończym uszkodził pięć aut i włamał się do sklepu
Następny artykułSupermiasta i Superregiony 2040. Jak wyobrażamy sobie życie w naszym regionie w przyszłości?