A A+ A++

03.06.2020r. 11:03

We wtorek ceny uprawnień do emisji CO2 poszybowały do poziomu prawie 22 euro, nie notowanego od połowy marca, kiedy wraz z rozwijającą pandemią koronawirusa jednostki EUA mocno straciły na wartości. Dzisiejsza aukcja zorganizowana w imieniu Polski potwierdziła wzrostową tendencję.
Przeprowadzona w środę na EEX w imieniu Polski aukcja uprawnień do emisji dwutlenku węgla została rozliczona po kursie 21,98 euro. Uczestnicy zgłosili zapotrzebowanie na 7,3485 mln uprawnień, wobec oferowanych 5,332 mln.

(908x524)

Od 20 maja, kiedy to obyła się ostatnia aukcja uprawnień do emisji CO2 w imieniu Polski i kiedy za jednostkę EUA płacono 20,11 euro, ceny uprawnień do emisji CO2 na rynku pierwotnym, przy dość ograniczonej podaży (odbyło się tylko pięć aukcji) poruszały się w przedziale 20,95 – 21,70 euro. Na rynku wtórnym spot sytuacja wyglądała podobnie, ale wczoraj ceny skoczyły o ponad 5 proc. do poziomu 21,99 euro – najwyższego o 16 marca.

– Od początku tygodnia obserwujemy wzrosty na światowych giełdach: ceny ropy naftowej na dzień 3 czerwca wyceniane są już powyżej 40 USD za baryłkę, gaz, który jak wielu analityków zaznaczało “szukał dna” także zyskuje przeszło 10 proc. w ciągu kilku dni. Wczorajsza aukcja uprawnień do emisji CO2 rozliczyła się silne w stosunku do rynku, z premią 5 centów po czym do końca notowania widzieliśmy wzrosty i cenę powyżej 22 EUR. Z analizy technicznej RSI – współczynnik siły względnej jest na poziomie 63, dość wysoko jednak nadal jest miejsce na ewentualne, dalsze wzrosty cen uprawnień do emisji CO2 – komentuje Tomasz Bujacz Senior Corporate Trader w Vertis Environmental Finance.

– Pierwszy próg oporu widzę przy 22.55 EUR, kolejny 22.65 EUR. Przeszło 3 tygodnie widzimy wyraźny trend wzrostowy. Odmrażanie gospodarek i dodatkowe środki planowane przez UE ale także przez państwa członkowskie z pewnością poprawiają nastroje inwestorów co widać nie tylko po rynku CO2 – dodaje.

Jednocześnie Tomasz Bujacz podkreśla, że sezon zimowy mamy już za sobą, za kilka tygodni możemy spodziewać się znacząco wyższych temperatur niż obecne.

– W mojej ocenie jeżeli zobaczymy kolejne rekordowe temperatury w ciągu lata zapotrzebowanie na energię elektryczną może znacząco wzrosnąć, w połączeniu ze wznowieniem prac (po COVID-19) w bardzo wielu branżach w całej Europie, a także w połączeniu z mniejszym wolumenem aukcyjnym w sierpniu( jak co roku), ceny EUA mogą być na wyższych poziomach niż obserwowane obecnie 22 EUR – uważa.

(901x451)

Przychody z dzisiejszej aukcji wyniosły prawie 117,2 mln euro, a wpływy z tego tytułu sięgnęły w tym roku prawie 1,263 mld euro. W tym roku podczas 11 aukcji na EEX Polska sprzedała prawie 58,7 mln jednostek EUA, a zaplanowanych jest jeszcze 13 aukcji na łączny wolumen prawie 82,4 mln uprawnień.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWybory prezydenckie 28 czerwca – ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek
Następny artykułNa drodze powiatowej w Nawsiu Kołaczyckim kładą asfalt