A A+ A++

Analitycy biją na alarm. Chociaż rynkowa cena ropy osiągnęła najwyższy poziom w tym roku, na polskich stacjach koszt tankowania drastycznie spada. Pomimo, że sytuacja ta bez wątpienia cieszy kierowców, w dłuższej perspektywie może zaszkodzić całej polskiej gospodarce.

Na świecie paliwo drożeje, a w Polsce… tanieje

Światowe notowania kontraktów na ropę naftową WTI niedawno przekroczyły pułap 90 dolarów za baryłkę. Jak ostrzegają eksperci – to najwyższy poziom w tym roku. Pomimo tego, na polskich stacjach od pewnego czasu można zauważyć wyraźne obniżki.

Obecnie diesel jest najtańszy od przełomu czerwca i lipca tego roku, a jego cena w przeciągu ostatniego miesiąca spadła o ok 30 groszy na litrze. Podobna sytuacja tyczy się benzyny 95, której obecna cena w hurcie jest najniższa od początku 2022 roku. Dlaczego tak się dzieję?

Decyzje Orlenu niepokoją ekspertów

Analitycy stawiają sprawę jasno – wszystko wskazuje na to, że PKN Orlen postanowił zagrać w dosyć niebezpieczną grę. W momencie, gdy na całym świecie tendencja jest wyraźnie wzrostowa, polski koncern naftowy zdecydował się na obniżenie cen hurtowych paliwa. Chociaż sytuacja ta bez wątpienia jest na rękę kierowcom, wkrótce może zaszkodzić nie tylko rodzimym producentom, ale przede wszystkim gospodarce całego kraju.

W rzeczywistości bowiem, biorąc pod uwagę obecne ceny ropy na światowych rynkach i gwałtowne osłabienie złotego, koszt tankowania na polskich stacjach powinien być dużo wyższy. Jak informują niektórzy eksperci – gdyby Orlen naśladował to, co dzieje się np. z ceną diesla na innych rynkach, to dziś litr ON po … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCiągnik przejechał po rolniku. Tragiczny wypadek w Dziale
Następny artykułPrawnik radzi: Jak zaoszczędzić prowadząc działalność gospodarczą?