A A+ A++

Stawki odbiły po krótkiej korekcie

W kwietniu deweloperzy budujący nowe mieszkania we Wrocławiu oczekiwali średnio 8480 zł/mkw., tym samym zwiększając swoje oczekiwania względem marca o 1,9 proc. W górę poszły zwłaszcza stawki dyktowane za najmniejsze mieszkania o powierzchni do 38 mkw., które po raz pierwszy wyceniano przeciętnie na więcej niż 9500 zł/mkw. (9515 zł/mkw., +1,9 proc. m/m).

Porównując kwietniowe stawki do tych sprzed roku, zauważymy, że średnia kwota wpisywana w ogłoszeniach sprzedaży nowych mieszkań wzrosła o 10,1 proc., a nominalnie o 781 zł/mkw.

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku pierwotnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w majowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Wzrost cen wyhamował

Nieco więcej powodów do optymizmu mieli w kwietniu szukający własnego „M” na wrocławskim rynku wtórnym. Choć stawki rosną nieprzerwanie od października 2018 r., w kwietniu w relacji do marca wzrosły jedynie o 0,1 proc. (nominalnie o 5 zł/mkw.). Tak kosmetyczna zmiana potwierdza spowodowany pandemią koronawirusa nastrój wyczekiwania wśród sprzedających, którzy w kwietniu sprawdzali, na ile mogą sobie pozwolić w sytuacji zmniejszonego zainteresowania klientów i trudności w zawieraniu transakcji.

Po raz pierwszy od września 2019 r. obniżyła się średnia stawka dyktowana za najmniejsze mieszkania o powierzchni do 38 mkw. W kwietniu wyceniano je średnio na 10 552 zł/mkw. – o 0,4 proc. niżej niż w marcu. W relacji rocznej średnia wycena najmniejszych metraży poszła jednak w górę i to aż o 17 proc., a nominalnie o  1544 zł/mkw.

Szczegółowe ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w majowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Wynajmujący obniżają ceny

Stawki odstępnego we Wrocławiu spadają od początku roku. Kwiecień pogłębił jednak ten spadek. Wynajmujący oczekiwali średnio 2161 zł/m-c – o 3,9 proc. mniej niż w marcu.

Przyglądając się poszczególnym metrażom, najmocniej obniżyły się oczekiwania wynajmujących największe mieszkania o powierzchni od 60 do 90 mkw. W ogłoszeniach dotyczących takich mieszkań wpisywano średnio 2705 zł/m-c (-3,9 proc. m/m).

W ciągu roku średnia cena ofertowa odstępnego we Wrocławiu obniżyła się o 5,3 proc. Gdy przyjmiemy szerszą perspektywę, zmiana na korzyść potencjalnych najemców będzie jeszcze większa. W ciągu dwóch lat oczekiwania wynajmujących mieszkania w stolicy Dolnego Śląska spadły średnio o 8 proc., a w relacji do kwietnia 2017 r. o 15,9 proc.

Szczegółowe ceny ofertowe najmu mieszkań we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w majowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Cenowy rollercoaster

Średnio 470 000 zł oczekiwano w kwietniu za 10-arowe działki we Wrocławiu. Tym samym za sprawą 5-procentowej obniżki stawki wróciły do poziomu z końca 2019 r. W ciągu roku średnia wycena parcel o powierzchni od 8 do 12 arów wzrosła o 1,7 proc.

Biorąc pod uwagę wszystkie metraże, średnia cena ofertowa w kwietniu względem marca obniżyła się o 0,4 proc. do poziomu 451 zł/mkw.

Z cenową anomalią mieliśmy jednak do czynienia w ogłoszeniach dotyczących sprzedaży najmniejszych parcel o powierzchni do 8 arów. Pojawienie się na rynku wielu nowych działek o tym metrażu sprawiło, że były one w kwietniu wyceniane średnio na 1363 zł/mkw., co przełożyło się na miesięczny wzrost aż o 76,6 proc., a w skali rocznej o 183 proc.

Szczegółowe ceny ofertowe działek budowlanych we Wrocławiu i największych polskich miastach można sprawdzić w majowym raporcie Bankier.pl i Otodom.pl.

Marcin Kaźmierczak, Bankier.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzwórka maluchów dzięki dopłatom do in vitro we Wrocławiu
Następny artykułAkcja Dobry Widok we Wrocławiu zmieni wrocławską przestrzeń [WIDEO]