A A+ A++

W najbliższych dniach będziemy mieli do czynienia z podwyżką cen benzyny. Wkrótce za litr trzeba będzie zapłacić ponad 7 zł – prognozują analitycy portalu e-petrol i BM Reflex.

Analitycy portalu e-petrol.pl zwrócili w piątek uwagę, że połowie kwietnia na stacjach paliw można było obserwować dynamiczny, kilkudziesięciogroszowy wzrost cen oleju napędowego. Teraz tą samą drogą podąża benzyna, której cena zaczyna szybko odrabiać straty do diesla.

Mocna podwyżka cen benzyny, stabilizacja cen LPG

“W mijającym tygodniu 95-oktanowa odmiana tego paliwa podrożała aż o 22 groszy i kosztuje aktualnie średnio 6,87 zł/l, a patrząc na kierunek i tempo zmian na rynku hurtowym można z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że to jeszcze nie koniec tego rajdu cenowego” – stwierdzili analitycy e-petrol.pl.

Dodali, że w lepszych nastrojach w ostatnich dniach mogą być za to kierowcy tankujący diesla, bo olej napędowy potaniał o 3 gr do poziomu 7,39 zł/l.

Według analityków zaskoczeniem może być stabilizacja cen autogazu na poziomie 3,69 zł/l. “Hurtowe ceny LPG w ostatnich tygodniach mocno rosną, ale detaliczne marże osiągane na sprzedaży paliwa były na tyle wysokie, że właściciele stacji nie musieli jeszcze przenosić na klientów wyższych kosztów zakupu autogazu” – zaznaczyli analitycy.

Po ile zatankujemy w przyszłym tygodniu?

Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na nadchodzący tydzień wyglądają więc następująco: 6,92-7,04 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, 7,34-7,47 zł/l dla diesla i 3,69-3,80 zł/l dla LPG.

“W hurtowych cennikach krajowych producentów paliw jeszcze pod koniec kwietnia widzieliśmy wyraźną różnicę w notowaniach benzyny i diesla. Olej napędowy był okresowo droższy nawet o 80 gr na litrze paliwa. Wystarczyły jednak dwa majowe tygodnie i cenowa atrakcyjność benzyny dosłownie wyparowała – w piątek diesel w oficjalnych cennikach rafinerii jest średnio droższy już tylko o 30 zł” – zwrócili uwagę analitycy.

Hurtowe ceny paliw. Benzyna w górę, diesel w dół

Ich zdaniem w ostatnich dniach na hurtowym rynku paliw obserwowano duże rozbieżności w zmianach notowań benzyny 95-oktanowej i oleju napędowego.

“Ta pierwsza systematycznie drożała i aktualnie jej średnia cena w rafineriach to 6561,40 zł/m sześc. Od poprzedniego piątku benzyna podrożała o 210,20 zł. W tym samym okresie diesel potaniał o 264,40 zł i aktualnie metr sześc. tego paliwa w oficjalnych cennikach krajowych producentów średnio kosztuje 6592,00 zł” – poinformowali analitycy e-petrol.pl

.

Zmienne ceny ropy naftowej

Według e-petrol.pl notowania ropy również cechowała nadzwyczajna zmienność cen – w końcówce minionego tygodnia baryłka ropy Brent wyceniana była na 112 dol., aby w ciągu dwóch dni potanieć o około 10 dol. Następnie pojawiła się zwyżka do poziomu 107 dol.

“Wyraźna zmiana spadkowa wiązać się może z konsekwencjami pandemii COVID-19 dla chińskiej gospodarki. Wzrost eksportu zwolnił do jednocyfrowych wartości i stał się najsłabszy od prawie dwóch lat – to pobudzało obawy o poziom zapotrzebowania na surowiec i paliwa ze strony rynku chińskiego” – stwierdzili analitycy.
Ocenili, że do przecen przyczyniają się także zmiany na rynku walutowym – wzmocnienie dolara spowodowało, że ropa staje się coraz droższa dla klientów rozliczających zakup w swojej lokalnej walucie. To może działać prospadkowo na rynki w najbliższym czasie.

Sankcje na Rosję wywindują ceny

Portal przypomniał, że czynnikiem, który mógłby działać na rzecz zwyżek z całą pewnością pozostaje wizja sankcji na ropę z Rosji, które mogłyby być wdrożone przez Unię Europejską w warunkach zgodności zainteresowanych krajów. Większość członków wspólnoty popiera zakaz importu rosyjskiej ropy w ramach nowego szóstego pakietu sankcji – w ostatnich dniach blokują go Węgry, chcące wyłączenia dostaw rurociągowych, od których mocno uzależniona jest ich gospodarka – dodano.

E-portal.pl powołując się na informację dziennika “Financial Times” stwierdził, że rezygnacja z powiązań energetycznych z Rosją dla wspólnoty to koszt 195 mld euro, a w ramach transformacji UE będzie musiała do 2030 r. zmniejszyć zużycie energii o 13 proc. zamiast planowanych 9 proc., realizując wyższą efektywność energetyczną.

“Co się tyczy natomiast sytuacji samej Rosji, już obciążonej daleko idącymi sankcjami – ostatni raport Międzynarodowej Agencji Energii wykazał, że rosyjski eksport wzrósł o 620 tys. baryłek dziennie od marca do 8,1 miliona baryłek dziennie, po okresie spadków we wcześniejszych miesiącach – można to wiązać z odbiorem rosyjskiego surowca przez importerów z Azji” – zwrócili uwagę analitycy e-petrol.pl. 

Również analitycy BM Reflex uważają, że benzyna 95 podrożeje powyżej 7 zł za litr. W górę mogą ruszyć również ceny autogazu.

BM Reflex poinformowało w piątek, że w tym tygodniu na rynkach światowych drożeją zwłaszcza benzyny i ten wzrost jest już odczuwalny w kraju.

“Podwyżki cen na stacjach, które rozpoczęły się jeszcze w kwietniu teraz stają się coraz bardziej dotkliwe. W ciągu ostatniego miesiąca benzyna 95 na stacjach zdrożała średnio 51 gr na litrze i mimo to jest jeszcze miejsce na dalsze podwyżki cen w kolejnym tygodniu. Mówimy o kolejnym wzroście do 20 gr na litrze” – podkreśliła analityk BM Reflex Urszula Cieślak.

Dodała, że w przypadku oleju napędowego może powtórzyć się sytuacja z tego tygodnia, czyli kilkugroszowe obniżki cen.

“W tej sytuacji ceny benzyny osiągną lub przebiją poziom z początku marca br., kiedy za litr płaciliśmy średnio 7,05 zł” – stwierdziła Urszula Cieślak.

Aktualne średnie ceny paliw

Aktualnie średnie ceny  paliw kształtują się na poziomie: benzyna bezołowiowa 95 – 6,91 zł/l, bezołowiowa 98 kosztuje 7,25 zł/l, olej napędowy 7,37 zł/l, a autogaz 3,61 zł/l. W ciągu tygodnia ceny benzyny wzrosły odpowiedni o 21 i 24 gr/l, olej napędowy taniał średnio o 7 gr/l, a ceny autogazu spadły o 1 gr/l.

“Na części stacji ceny benzyny 95 oktanowej już w tym tygodniu osiągnęły lub przekroczyły poziom 7 zł/l i stacji takich będzie z pewnością przybywało. Coraz mniejsze będą też różnice między cenami benzyny i diesla” – zwróciła uwagę analityk BM Reflex.

Zaznaczyła również, że na rynku autogazu mimo rosnących cen w hurcie, w detalu ceny w większości pozostają stabilne, na niektórych stacjach nawet spadają.
“Wydaje się jednak, że kontynuacja podwyżek na rynku hurtowym, może wkrótce wpłynąć na poziom cen LPG na stacjach” – stwierdziła Urszula Cieślak.

BM Reflex oceniło, że na rynku ropy sytuacja pozostaje bardzo zmienna. Nie ma ostatecznej zgody na embargo ropy z Rosji, OPEC i MAE po raz kolejny tną prognozy popytu na ropę na ten rok.

“Z jednej strony są niepokoje związane wojną w Ukrainie. Z drugiej strony rosnąca inflacja i pandemia covid w Chinach powodują, że popyt może spadać” – poinformowała Urszula Cieślak.

***


PAP/INTERIA.PL

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCyberpunk 2077 Tabula Rasa Save PC
Następny artykułKonfederacja apeluje o “stopniową likwidację” składek ZUS