Data dodania: 2019-10-31 (11:47) Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku złota była emocjonująca – zgodnie z oczekiwaniami. Inwestorzy na rynku tego kruszcu wyczekiwali bowiem na jedno z kluczowych wydarzeń bieżącego tygodnia i całego miesiąca, a mianowicie na decyzję Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych.
Fed nie zaskoczył i obciął stopy o 25 punktów bazowych. Niemniej, równie ważnym, a być może nawet ważniejszym komunikatem, była sugestia ze strony prezesa Fed, Jerome Powella, dotycząca wstrzymania dalszych cięć stóp procentowych. Według szefa Fed, amerykańska gospodarka jest obecnie w całkiem dobrej kondycji, a nadzieje na wypracowanie porozumienia z Chinami dodatkowo zwiększają optymizm. W takiej sytuacji Fed zapewne poczeka na dalszy rozwój wydarzeń przed podejmowaniem kolejnych decyzji na temat zmiany stóp procentowych.
Pierwszą reakcją na informacje ze strony Fed był wzrost wartości amerykańskiego dolara oraz spadek cen złota, jednak ten stan nie trwał długo. Notowania USD szybko zawróciły na południe, pomagając złotu odbić się w górę od poziomu 1483 USD za uncję i zbliżyć się na koniec dnia do okolic 1500 USD za uncję. Dzisiaj rano notowania kruszcu przekraczają już tę barierę.
Z technicznego punktu widzenia, powrót cen złota ponad poziom 1500 USD za uncję jednak nadal niewiele zmienia. Dopiero pokonanie oporu w rejonie 1520 USD za uncję będzie sygnałem siły strony popytowej na rynku złota. Tymczasem obecnie cena kruszcu nadal jest narażona na pozostawanie w konsolidacji, a nawet pod presją spadkową, zwłaszcza jeśli notowania amerykańskiego dolara wzrosną np. na skutek potencjalnego porozumienia z Chinami.
PALLAD
Notowania palladu powyżej 1800 USD za uncję.
O ile na rynkach większości metali szlachetnych bieżący tydzień przynosi na razie konsolidację i brak wyraźnego kierunku, na rynku palladu hossa trwa w najlepsze. O ile ceny złota, srebra czy platyny mają problemy z dotarciem do tegorocznych maksimów, notowania palladu pną się w górę w najlepsze, osiągając kolejne historyczne rekordy. Obecnie cena palladu przekroczyła kolejną psychologiczną barierę – poziom 1800 USD za uncję.
Obecnie cena palladu przekroczyła kolejną psychologiczną barierę – poziom 1800 USD za uncję. Trend wzrostowy trwa, a notowania tego kruszcu nie mają obecnie istotnych poziomów oporu ze względu na poruszanie się na szczytach wszech czasów.
Zwyżkom cen palladu nieustannie sprzyjają fundamenty tego rynku. Popyt ze strony branży samochodowej nadal jest silny (pallad jest wykorzystywany przede wszystkim w produkcji katalizatorów samochodowych), a podaż nie nadąża za rosnącym zapotrzebowaniem. W 2019 roku już po raz dziesiąty z rzędu na globalnym rynku palladu ma pojawić się deficyt.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
10:36 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej znajdują się pod presją podaży. Dzisiejszy poranek przynosi dalsze osuwanie się cen tego surowca w dół. Notowania ropy gatunku WTI poruszają się w okolicach 58 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy Brent niewiele przekraczają 64 USD za baryłkę.
2020-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Temat blokady kluczowego ropociągu i zatrzymania produkcji na istotnych polach naftowych w Libii rozgrzewa inwestorów na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia. Niemniej, presja na wzrost cen ropy widoczna była w zasadzie tylko tuż po weekendzie.
2020-01-16 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się w miarę neutralnie. Co prawda w ciągu dnia pojawiła się duża presja podażowa na wykresie cen tego surowca, jednak później ceny ropy odrobiły większość strat i ostateczna zniżka była symboliczna.
2020-01-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Po ubiegłotygodniowej spektakularnej zniżce cen tego surowca, obecnie notowania ropy poruszają się w konsolidacji. Notowania amerykańskiej ropy WTI oscylują w okolicach 59 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent porusza się w rejonie 65 USD za baryłkę.
2020-01-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie sprawia, że inwestorzy na rynkach surowcowych zwrócili swoją uwagę nie tylko na notowania ropy naftowej, lecz także na ceny złota. Dzisiaj notowania żółtego kruszcu zwyżkowały do poziomów przekraczających 1600 USD za uncję, czyli do najwyższego poziomu od prawie siedmiu lat.
2020-01-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od dużych wahań cen tego surowca. Notowania ropy wczoraj dynamicznie wzrosły, wybijając się chwilowo na najwyższe poziomy od kwietnia/maja 2019 roku – jednak później równie gwałtownie spadły, doprowadzając do w miarę neutralnego zakończenia całej poniedziałkowej sesji, w rejonie piątkowego zamknięcia.
2020-01-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
2019 rok na globalnych rynkach surowcowych był okresem przewagi strony popytowej, aczkolwiek nie brakowało również surowców i towarów, które zakończyły go na minusie. Najsłynniejszy indeks surowcowy, CRB, wzrósł z okolic 170 pkt. do 185 pkt, czyli zyskał w 2019 roku około 9%.
2019-12-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji. Notowania europejskiej ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI oscylują w okolicach 61,70 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów surowca, mamy do czynienia ze stabilizacją notowań, a nawet delikatną presją wzrostową.
2019-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej kontynuują ruch wzrostowy. Aktywność inwestorów jest co prawda obniżona ze względu na świąteczne dni, co umniejsza nieco znaczenie tej zwyżki – niemniej, końcówka tego tygodnia, a tym samym końcówka bieżącego roku, ma szansę upłynąć pod znakiem wyraźnych wzrostów. Cena ropy WTI oscyluje obecnie tuż poniżej 62 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę.
2019-12-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowej piątkowej sesji, notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od delikatnych zniżek. Niemniej, presja strony podażowej na wykresie cen ropy jest relatywnie niewielka, a potencjał spadkowy notowań tego surowca jest ograniczony w obliczu optymizmu wokoł kwestii złagodzenia relacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS