A A+ A++

Data dodania: 2021-12-10 (09:43)
Komentarz surowcowy DM BOŚ

Po gwałtownych przecenach na koniec listopada, początek grudnia przyniósł dynamiczne odbicie notowań ropy naftowej – na tyle dynamiczne, że cena tego surowca znajduje się na dobrej drodze do zakończenia bieżącego tygodnia największym wzrostem od sierpnia br. Wiele będzie zależeć od dzisiejszej sesji, bowiem zmienność na rynku ropy pozostaje wysoka, a wczoraj pojawiło się na tym rynku więcej pesymizmu. Najwięcej niepewności na rynku ropy naftowej budzi potencjalny rozwój sytuacji pandemicznej na świecie. O ile listopadowa panika, wywołana rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron, już raczej minęła, to nie oznacza to jeszcze zupełnego zażegnania problemu.

Nadal utrzymują się pewne restrykcje, chociażby dotyczące ruchu lotniczego. Mają one szczególny wpływ zwłaszcza na Chiny, gdzie nadal forsowana jest polityka „zero tolerancji” dla Covid-19. Zresztą, w kwestii Chin – nie pomaga także fakt, że agencja ratingowa Fitch obniżyła rating chińskiego dewelopera Evergrande, który stoi na krawędzi bankructwa.

Nie bez znaczenia na rynku ropy naftowej jest także utrzymująca się siła amerykańskiego dolara. Wywiera ona presję na niższe ceny ropy naftowej. Warto pamiętać, że dzisiejsze odczyty inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych mogą przełożyć się także na ceny tego surowca.

Ogólnie, na rynku ropy mamy do czynienia obecnie z próbą stabilizacji notowań i wypracowania nowego poziomu równowagi – co w obliczu niepewności związanej z potencjalnym popytem na ropę naftową, nie jest proste.

GAZ ZIEMNY – Trzeci z kolei spadek zapasów gazu ziemnego w USA.

Notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych na przełomie listopada i grudnia gwałtownie zniżkowały. W rezultacie, cena tego surowca zeszła poniżej bariery 4 USD za mln BTU i przez ostatnie kilka dni porusza się tuż poniżej niej. Obecnie notowania gazu ziemnego w USA delikatnie próbują odbić w górę, niemniej zmienność na tym rynku jest w tym tygodniu niewielka.

Wczoraj Departament Energii USA podał, że zapasy gazu ziemnego w tym kraju spadły o 59 mln stóp sześciennych, czyli o wartość bardzo zbliżoną do oczekiwań (60 mld stóp sześciennych). To już trzecia tygodniowa zniżka z kolei, ale trudno mówić tu o zaskoczeniu, bowiem gaz ziemny jest powszechnie używany w USA do ogrzewania pomieszczeń, a zimą jego zapasy na ogół zniżkują.

W tym przypadku jednak trzeba pamiętać, że i tak zapasy gazu w USA znajdują się wyraźnie poniżej 5-letniej średniej, co podtrzymuje ceny tego surowca na relatywnie wysokich poziomach na tle ostatnich kilku lat – nawet mimo oddalenia się notowań od tegorocznych maksimów.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBMW M 1000 RR z klocków Lego jako prezent pod choinkę?
Następny artykułKryzys na wschodzie Ukrainy. Rosja odrzuciła propozycję rozejmu – twierdzą władze w Kijowie