Tegoroczna edycja lubelskiego festiwalu rozpocznie się w czwartek, 22 lipca i potrwa cztery dni. – To nasz powrót do korzeni. Chyba każdy z organizatorów festiwali zastanawiał się, czy w przestrzeni publicznej pojawi się jeszcze kiedykolwiek normalność. Możliwość ponownego wyjścia na ulice miasta jest dla nas niezwykle istotne. Staraliśmy się tak skonstruować program, by dać państwu szansę oglądania sztuki w przestrzeniach miejskich – mówi Rafał Sadownik, dyrektor Carnavalu Sztukmistrzów.
Absurdalne etiudy żonglerskie
Po rocznej przerwie impreza powróci w dobrze znane miejsca. Na placu Litewskim powstaną konstrukcje do akrobatyki powietrznej oraz dwie sceny buskerskie. Publiczność zaprezentują się m.in. fińscy akrobaci z grupy Race Horse Company. W spektaklu “Motosikai” zaprezentują akrobatykę na teeterboardzie i piłkach gimnastycznych. Przedstawienie było jedną z głównych atrakcji koreańskiego festiwalu Ansan Street Arts Festival w 2019 r.
Błonia pod Zamkiem wypełnią atrakcje dla dzieci, food trucki, klub festiwalowy oraz duży namiot cyrkowy ożywiony nietuzinkowymi spektaklami cyrkowymi. Jednym z nich będzie widowisko “Der Lauf” w wykonaniu belgijskiej grupy Le Cirque du Bout du Monde. Artyści przygotowali eksperymentalny i interaktywny show złożony z pięciu krótkich i absurdalnych etiud żonglerskich, w których publiczność stanie się jedynym przewodnikiem poruszającego się w ciemności artysty.
Ciekawie zapowiada się też spektakl “Stoik” stworzony przez Francuzów z Les GüMs. Głównym językiem komunikacji będzie tutaj język ciała, a artyści zaprezentują mieszankę cyrku, klaunady i muzyki. – Za wszelką cenę próbują udowodnić, że nie ma rzeczy bez znaczenia. Będąc ze sobą blisko, budują jednocześnie bliskość z publicznością. Za pomocą gestów ukazują absurdy świata, w którym pozornie nie ma niczego, ale jednak jest wszystko – czytamy w zapowiedzi widowiska.
Highlinerzy z całego świata
Plac przed Centrum Kultury i Plac Łokietka zamienią się w sceny, na których zobaczymy show „Bubble Street Cirkus”, Matteo Galbusera, Rolando Rondinelliniego i Che Cirque. Rodzimi artyści zaprezentują się w ramach Sceny Polskiej na placu Po Farze. Pan Ząbek, Człowiek „Siano”, plujący ogniem Marcin Ex Styczyński, duet Mr & Mrs Frantic i Krzysztof Kostera po raz pierwszy na Carnavale Sztukmistrzów wystąpią z pokazami w formule konkursowej.
Na błoniach pod Zamkiem zagości klub festiwalowy i wesoła ekipa cyrkowego Baru „Żongler”. Nowością będą Spotkania AeriaLove – spotkanie amatorów i profesjonalistów tańca i akrobatyki powietrznej.
Uczestnicy Urban Highline, jak co roku, urozmaicą widok nad głowami uczestników swoimi akrobacjami. – To wyjątkowa impreza. Przez kilkanaście lat jej trwania udało się nam zaprosić o Lublina kilka tysięcy ludzi z z 56 krajów z całego świata. To świetna promocja dla miasta, województwa i marki, którą wspólnie tworzymy – dodaje Sadownik. W tym roku liny będą rozwieszone przy Trybunale Koronnym, pomiędzy ratuszem a Bramą Krakowską oraz pomiędzy Lubelskim Centrum Konferencyjnym a Centrum Spotkania Kultur.
Incydent Polski
Przypomnijmy, że ubiegłoroczna edycja Carnavalu odbyła się we wrześniu pod hasłem “Incydent Polski”. Nazwa wydarzenia odnosiła się do niespodziewanej sytuacji spowodowanej koronawirusem, ale miała być też początkiem poszukiwań jakości polskiej sceny współczesnego cyrku.
Główną rolę odegrały wtedy polskie premierowe spektakle cyrkowe. W programie znalazły się spektakle i pokazy plenerowe w różnej skali – od jednoosobowych występów o charakterze buskerskim do dużych realizacji teatralnych.
Carnaval Sztukmistrzów w dniach 22-25 lipca w przestrzeniach miasta. Szczegółowe informacje oraz program (część wydarzeń jest biletowanych) na stronie sztukmistrze.eu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS