A A+ A++

Materiał przygotowany dla prasy.

Niewątpliwie wszystkich nas bardzo mocno poruszyły obrazy zniszczeń, jakie wyrządziła w południowo-zachodniej Polsce ostatnia powódź. Przekazy medialne choć dość precyzyjnie starały się zilustrować zniszczoną infrastrukturę, prywatne domy, mieszkania i utracony dobytek życia, to jednak nie są w stanie oddać przeżywanej traumy i bólu miejscowej ludności. Wielu z nas, od początku narastającej powodzi i jej skutków podjęło różnego rodzaju działania pomocowe. Zasadniczo, w pierwszym etapie udzielanego wsparcia,różnego rodzaju organizacje, fundacje, agendy jak również prywatni ludziekoncentrowali się na doraźnych działaniach, mających na celu zapewnienie poszkodowanym pokarmu, wody pitnej, bezpiecznego schronienia czy odzieży. Ta przekazywana z całej Polski pomoc była bardzo potrzebna i wymierna. Nade wszystko dawała powodzianom gwarancję, że nie są sami, budząc iskrę nadziei na lepsze jutro.

Na szczęście wielka fala wody już opadła ale wciąż nie opadły emocje ludzi, którzy widząc tragiczne skutki powodzi, zmagają się z nowymi potrzebami i wyzwaniami. W wielu wypowiedziach poszkodowanych pojawia się niepewność jutra, ból, niepokój czy nawet przygnębienie. Te trudne emocje potęguje świadomość, że przed nami miesiące jesieni i zimy, co na pewno utrudni wiele niezbędnych prac remontowo-budowlanych.

Nowe potrzeby i problemy mieszkańców południowo-zachodniej Polski są na bieżąco diagnozowane także przez Caritas w Polsce, w tym Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Pozwalają na to m.in. systematycznie organizowane spotkania sztabu kryzysowego (on-line), w skład którego wchodzą pracownicy Caritas Polska oraz dyrektorzy oddziałów z 45 diecezji. Bogate doświadczenie tej kościelnej agendy staje się kluczowe i jak zawsze w tego typu sytuacjach ma charakter długofalowy.  

W poprzednim numerze tygodnika można było poznać szczegóły i skalę udzielonej dotychczas przez Caritas, pomocy finansowej jak i rzeczowej. Aktualizując dane, trzeba zaznaczyć, że od pierwszych dni powodzi, Caritas w perspektywie ogólnopolskiej przekazała powodzianom wsparcie na kwotę ponad 4 mln złotych.Do poszkodowany oprócz olbrzymich ilości żywności i wody, trafiły dotychczas m.in.: 175 agregatów prądotwórczych, 416 osuszaczy, 400 grzejników olejowych, 70 ozonatorów, 290 nagrzewnic, 140 sztuk młotów udarowych,110 lamp solarnych, 150 myjek ciśnieniowych, 1100 butli turystycznych, 1000 palników,3220 sztuk odzieży ochronnej i rękawic roboczych oraz 4 pompy do odpompowywania wody. Zasadniczo, w ostatnim czasie niesiona pomoc skupia się wokół pomocy poszkodowanym w porządkowaniu domów i mieszkań oraz ich osuszaniu aby następnie można było podjąć prace remontowo-budowlane.

Podopieczni CIS z Przemyśla przygotowują transport dla powodzian.

Systematyczna pomoc dla ofiar powodzi będzie kontynuowana także dzięki zaangażowaniu katolików w Polsce, którzy końcem września bardzo aktywnie włączyli się w ogólnopolską zbiórkę do puszek. W związku z trwającymi jeszcze wpłatami z diecezji, ostateczna suma zebranych środków będzie podana w najbliższym czasie. Wciąż nadsyłane są także ofiary z przeprowadzonej 29 września zbiórki do puszek na Ukrainie. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na programy pomocy długofalowej,zwłaszcza dla seniorów i mieszkańców terenów wiejskich dotkniętych skutkami powodzi. Środki wesprą także organizację świetlic dla dzieci i młodzieży, w tym bardzo potrzebne wsparcie psychospołeczne.

Charakteryzując wielowymiarowe zaangażowanie Caritas, warto także zauważyć olbrzymią determinację i wykonaną pracę kilkudziesięciu wolontariuszy,którzy na terenach dotkniętych powodzią wciąż zajmują się sprzątaniem domów, budynków i obejść. W zakres ich zadań wchodzi oczyszczanie z mułu, skuwanie tynków, a także liczne prace remontowe i gospodarcze, w tym transport sprzętu i wsparcie logistyczne. Wolontariusze Caritas pomagają również w usuwaniu skutków zalania w kościołach, klasztorach i innych budynkach użyteczności publicznej. Wielu z nich, przygotowuje także ciepłe posiłki dla ludzi starszych i samotnych jak również pracujących tam służb. Łącznie w skali kraju w działania pomocowe pod patronatem Caritas angażuje się 3897 wolontariuszy.

Od początku powodzi, skuteczne działania na rzecz ofiar kataklizmu, podejmuje także Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Na bieżąco, w uruchomionych na naszym terenie punktach zbiórek, wciąż gromadzone są różnego rodzaju produkty i koordynowane transporty.Adresy i kontakt z placówkami oraz lista potrzebnych rzeczy dostępne są na stronie: https://caritas.przemyska.pl/wielka-powodz-2024/.Dzięki wrażliwości i zaangażowaniu mieszkańców naszych miast i wiosek, do poszkodowanych trafiło już 12 tirów  z pomocą humanitarną (m.in.: żywność z długim terminem przydatności, woda pitna, agregatory prądotwórcze, osuszacze, pralki, kuchenki,żelazka, środki czystości, łopaty, mopy czy środki higieny osobistej). W minionym tygodniu, pracownicy naszej Caritas odebrali dary, m.in. z Leska, Sanoka, Łańcuta i Radymna. Do grona ofiarodawców dołączyli także parafianie z Łowiec i pracownicy Huty Szkła w Jarosławiu. Dzięki przekazanym produktom przygotowywane są już kolejne transporty do powodzian z diecezji świdnickiej.Łączna wartość przekazanej dotychczas, za pośrednictwem przemyskiej Caritas pomocy, to kwota 623 tys. zł.

Długofalowe działania na rzecz powodzian będą realizowane także dzięki dużej ofiarności diecezjan, którzy 29 września włączyli się w organizowaną w naszych kościołach zbiórkę do puszek.W związku z trwającymi jeszcze wpłatami, ostateczna suma zebranych środków będzie podana w późniejszym czasie.

W imieniu poszkodowanych, Wszystkim zaangażowanym w organizację zbiórek produktów, ich segregację, transport oraz udzielającym pomocy finansowej, wyrażamy słowa wdzięczności. Za każdą formę pomocy i świadectwo chrześcijańskiej solidarności, dziękujemy lokalnym samorządom, dyrektorom szkół, sołtysom, druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych, członkom Kół Gospodyń Wiejskich, kapłanom i wiernym z parafii, przedsiębiorcom, sponsorom, prywatnym ofiarodawcom, pracownikom i wolontariuszom naszej Caritas. Cieszymy się, że niesiona skutecznie pomoc jest także Państwa współudziałem. Gwarantujemy, że świadczone za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Przemyskiej wsparcie,systematycznie trafia do najbardziej potrzebujących.

Wszystkich chętnych zapraszamy do czynnego zaangażowania w to bardzo potrzebne dzieło miłosierdzia. BANK PEKAO S. A. I O. Przemyśl 33 1240 2568 1111 0000 3629 7045.

Ks. dr Paweł Konieczny – Zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaduszki muzycznie zaczynają się już w ten weekend [WIDEO]
Następny artykułZa każdym razem wrzucasz do rosołu? To prosta droga do kłopotów ze zdrowiem