A A+ A++

Brak porozumienia w sprawie zamykania kopalń węgla kamiennego. Związki zawodowe odrzuciły przygotowany przez rząd projekt umowy społecznej dotyczący transformacji sektora. Związkowcy zapowiedzieli przygotowanie własnego projektu, który ma zostać przekazany rządowi.

Negocjacje mają zostać wznowione 25 stycznia.

Rządowy projekt umowy wyciekł do mediów na początku stycznia. Dokument liczył 5 niepełnych stron, z których jedna zawierała wyłącznie nazwiska jego sygnatariuszy. Projekt nie zawierał nawet dat zakończenia działalności poszczególnych kopalń, które zostały określone w rządowo – związkowym porozumieniu z 25 września ubiegłego roku.

Przypomnijmy, że według ustaleń sprzed kilku miesięcy, gliwicka kopalnia Sośnica miałaby prowadzić wydobycie do 2029 roku.

Strona związkowa oświadczyła, że projekt sygnowany przez Ministerstwo Aktywów Państwowych jest dla nas całkowicie nie do zaakceptowania i nie będziemy nad tym projektem pracować. Jednocześnie poinformowaliśmy stronę rządową, że najpóźniej do piątku przedstawimy własny projekt umowy społecznej dotyczący transformacji przede wszystkim sektora górnictwa węgla kamiennego, ale również dotyczący transformacji regionu Śląska i Zagłębia – powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” po spotkaniu z przedstawicielami rządu, które odbyło się 13 stycznia w Katowicach. Rozmowy w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim trwały niespełna godzinę.

Przewodniczący zapowiedział, że intensywne negocjacje nad związkowym projektem umowy społecznej rozpoczną się 25 stycznia. Ocenił, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prace nad tym dokumentem mają zakończyć się do połowy lutego.

W kolejnym kroku umowa społeczna zostanie przekazana do notyfikacji Komisji Europejskiej.

Datę wznowienia rozmów potwierdził po zakończeniu spotkania Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego, wiceminister aktywów państwowych. Pytany przez dziennikarzy o powód, dla którego w rządowym projekcie porozumienia nie znalazły się daty zakończenia wydobycia w poszczególnych kopalniach podkreślił, że w tej kwestii obowiązują zapisy ubiegłorocznego porozumienia zawartego z górniczymi związkami zawodowymi.

– W tym momencie jedynymi datami, jakie są obowiązujące, są daty wynikające z porozumienia 25 września – zaznaczył wiceminister Soboń.

(żms)/Śląsko-Dąbrowska Solidarność(łk)
fot. emef

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZakopane jeszcze raz w tym sezonie będzie gościć skoczków w PŚ! PZN ogłasza decyzję
Następny artykułTragedia w cieniu zdobycia K2 – nie żyje Sergi Mingote