A A+ A++

Projekt “Hoshi” bytomianki Karoliny Kruszewskiej zdobył główną nagrodę w organizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego konkursie Young Design.

Ten jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w Polsce dla młodych projektantów odbył się już po raz dwunasty, a tegoroczna edycja była wyjątkowa, bowiem związana była z Rokiem Stanisława Lema. Laureatka konkursu otrzymała główną nagrodę – stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 000 zł, które przyznał bytomiance minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Uroczystość wręczenia głównej nagrody dla bytomskiej projektantki odbyła się w czwartek, 14 października w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Warto podkreślić, że zwycięski projekt Karoliny Kruszewskiej „Hoshi” składa się z kryształowych kul – w zamierzeniu projektantki – przekazywanych z pokolenia na pokolenie, które mają pozwolić na tworzenie „Rodzinnej mapy nieba”. Drugą częścią projektu jest mebel, który po włożeniu do jego części z wodą kuli – jak podaje projektantka – rozświetla gwiazdy naszych przodków za pomocą pola elektromagnetycznego. Produkt jest bezpieczny dla środowiska naturalnego, wykorzystuje panel słoneczny i deszczówkę.

– Przenieśmy się w przyszłość o 150 lat. Świat pędzi, nie mamy czasu na rozmyślanie, wspominanie i odkrywanie siebie. Zanieczyszczanie światłem wzrosło, a oglądanie gwiazd stało się wersją premium. Po to powstał „Hoshi”, aby ludzie w miastach mogli mieć namiastkę swojego prywatnego kawałka nieba – podkreśla Karolina Kruszewska, laureatka konkursu Young Design.

Geneza konkursu

Konkurs Young Design od 12 lat wspiera młodych projektantów na progu kariery. W tegorocznej edycji z okazji Roku Stanisława Lema tematem przewodnim konkursu był design spekulatywny – czyli wzornictwo przyszłości. Konkurs kierowany był do studentów i absolwentów wzornictwa, sztuki, grafiki, malarstwa i architektury. Zwycięskie i wyróżnione projekty, wśród których znalazł się projekt bytomskiej projektantki Karoliny Kruszewskiej, będą prezentowane w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie na wystawie pokonkursowej.

Karolina Kruszewska studiuje wzornictwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Ma za sobą udział w innych prestiżowych projektach jak udział: w wystawie „Mazda Design”, w konkursie „Nordalicus”, gdzie zajęła II miejsce, a także w konkursie „Nie bój się błyszczeć”, gdzie zdobyła dwa wyróżnienia i III miejsce. Warto również dodać, że w wolnym czasie udziela się społecznie, tworząc projekty związane z naszym miastem, projektując między innymi materiały promocyjne dla IV Światowego Zjazdu Bytomian, ponadto rozszerza swoją pasję do grafiki, plakatu i geologii. Karolina Kruszewska prowadzi również nadzór autorski nad wdrożeniem jej dyplomu licencjackiego na temat „zbierania wody deszczowej w miastach” i pracuje w zespole projektowym Dagmary Szmal opracowującym, w ramach programu „Dobre Innowacje”, prysznic dla seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDomy pod miastem drożeją. Ale nadal kosztują mniej niż mieszkanie w centrum [CENY]
Następny artykułProtesty antyprezydenckie w Salwadorze. “Bukele prowadzi nas prosto do przepaści”