A A+ A++

Znacie Bytom jak własną kieszeń? A może lubicie odkrywać to miasto na nowo, zbaczając z przetartych szklaków? Tych, którzy wolą zwiedzać bez przewodnika, kanał National Geographic zaprasza do wspólnego tworzenia interaktywnej mapy wyjątkowych miejsc.

Takich w Bytomiu nie brakuje

Pierwsze pinezki na mapie naszego miasta przypięli raper Piotr „Vienio” Więcławski i reporter, autor książek o architekturze Filip Springer.

W ramach zapoczątkowanej w Bytomiu akcji #jesttyledoodkrycia, poszukiwania nieoczywistych atrakcji w polskich miastach prowadzą nie tylko znani podróżnicy, ale też lokalni odkrywcy, którzy na niespieszny spacer wybierają miejsca nieoczywiste, zaskakujące.

Mapę można śledzić na https://jesttyledoodkrycia.pl/. Można także dodawać swoje miejsca w kategoriach: Miasto, Architektura, Przyroda, Technologia, Nauka i Historia.

Flanering ze Springerem i Vieniem

Fotograf i raper słyną z umiejętności doświadczania miast po swojemu, wyznaczania własnych ścieżek i oryginalnego spojrzenia na życie ulicy. W ramach akcji #jesttyledoodkrycia wraz z National Geographic odwiedzą też Tarnów, Warszawę i jedno z miast wskazanych przez widzów.

Flanering (pochodzący od francuskiego słowa flaner – włóczyć się) to nic innego jak odkrywanie miejsc po swojemu. Każdy kto zna reportaże Filipa Springera z polskich miast i miasteczek, wie jak oryginalne jest jego spojrzenie na życie ulicy.  Flaneruje też Vienio, dla którego ulica to źródło artystycznych inspiracji.

Nieoczywista architektura i klimat

Na bytomskiej trasie podróżników znalazły się w większości obiekty doskonale znane bytomianom. Widziane innymi oczami nabierają nowego wymiaru,  jak np. monumentalny gmach Aresztu Śledczego czy zrewitalizowany pałac Tiele-Wincklerów.

Kolejne pinezki to już obiekty nierozerwalnie związane w postindustrialną historią Bytomia: osiedle robotnicze w Bobrku, którego architektura zachwyciła Filipa Springera czy porównany do bazy rebeliantów z „Gwiezdnych Wojen” Bolko Loft przy Kruszcowej – jeden z pierwszych w naszym kraju obiektów poprzemysłowych zaadaptowanych na mieszkanie.

Więcej o bytomskich odkryciach Filipa Springera i Vienia, można znaleźć na https://jesttyledoodkrycia.pl/.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNocny pożar domu. W akcji 9 zastępów straży pożarnej [ZDJĘCIA]
Następny artykułBenefis profesora Bogusława Buszewskiego