A A+ A++

ByteDance, jedna z największych firm technologicznych w Chinach, planuje w tym roku zwolnić co najmniej 10 000 osób. Zmiany dotkną również polskie biuro TikToka.

Firmy z branży technologicznej dotyka ostatnio fala zwolnień. Przed chwilą Buzzfeed, a teraz ByteDance ogłosił, że planuje zwolnić tysiące swoich pracowników w nadchodzących miesiącach.

Wiadomość dociera do nas zaledwie kilka dni po tym, jak chiński gigant technologiczny zamknął swoje indyjskie biura i zwolnił stamtąd wszystkich pracowników. Chociaż zwolnienia w Indiach zostały w dużej mierze ułatwione przez walkę ByteDance z tamtejszym rządem, tak w samych Chinach zwolnienia odbędą się głównie z powodu spowolnienia gospodarczego i niewłaściwego prowadzeniu projektów.

Próba reorganizacji

Ponieważ firma nadal pracuje nad swoją strategią, która musi się zmienić z powodu dużej konkurencji na rynku, właściciel TikToka na nowo wyznacza cele i oczekiwane rezultaty. Dostosowując nowy harmonogram działań, współzałożyciel i dyrektor generalny ByteDance, Liang Rubo, stwierdził, że chiński jednorożec technologiczny musi mieć więcej czasu na „zastanowienie się nad naprawdę znaczącymi postępami” i stanie się „bardziej elastycznym”. South China Morning Post podaje dodatkowo, że firma zmieniła cykl oceniania i premiowania pracowników z dwu- na trzymiesięczny. Liang

ByteDance planuje również zamknięcie niektórych projektów, które zdaniem firmy nie będą opłacalne w realizacji. To jednocześnie oznacza zwolnienie znacznej części siły roboczej. Różne raporty, cytujące pracowników ByteDance, podają, że firma może zwolnić nawet ponad 10 tys. osób do końca drugiego kwartału tego roku. Aktualnie sam TikTok zatrudnia przeszło 100 tys. osób na całym świecie, a więc chodzi o redukcję jednej dziesiątej personelu. 

Zwolnienia nie tylko w Chinach

Informacje o zwolnieniach w TikToku są jeszcze niepotwierdzone, ale ich źródłem jest Gergely Orosz – dziennikarz, który już wcześniej z wyprzedzeniem informował o masowych zwolnieniach w branży technologicznej. Podobno zwolnienia mają być zależne od tego, w jakim stopniu powiedzie się planowana reorganizacja firmy – będą dotyczyć nie tylko oddziału w Chinach, ale także w Stanach Zjednoczonych i Europie. Zmiany dotkną także biura w Warszawie, które zostało otwarte zaledwie w 2021 r.

Jednak jak informuje Piotr Żaczko, rzecznik prasowy TikToka w Polsce, zmiany w polskim oddziale dotkną tylko działu R&D. Według rzecznika sprawa dotyczy niewielkiej części personelu współpracującego z polskim oddziałem TikToka i ma charakter reorganizacji, a nie cięcia kosztów.

 Konsolidujemy i uspójniamy operacyjnie nasze struktury R&D w UK i Irlandii, i w ramach tego procesu niewielkiej grupie polskich pracownikow, potencjalnie dotkniętych tym procesem, zaproponowaliśmy relokację do Londynu i kontynuację tam prowadzonych projektów – tłumaczy Piotr Żaczko.

PS Shopee skończyło działalność w Polsce

Azjatycka platforma e-commerce nieoczekiwanie ogłosiła, że już w piątek zamyka działalność w naszym kraju. Co było powodem?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTragiczne zdarzenie w Jarosławiu
Następny artykułPrezydent Duda: Nie ma wolności bez Solidarności