A A+ A++

Program Miast Kreatywnych UNESCO powstał 16 lat temu. Ma on wspierać współpracę miast, które uznają kreatywność i rozwój przemysłów kulturalnych jako strategiczny czynnik zrównoważonego rozwoju. Celem programu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia kultury i jej prorozwojowego potencjału. Sieć Miast Kreatywnych UNESCO obejmuje siedem dziedzin kreatywności: literatura, muzyka, film, rzemiosło artystyczne i sztuka ludowa, wzornictwo, gastronomia, a także sztuka mediów. 

Bydgoszcz aplikuje do Sieci jako miasto muzyki. – Bydgoszcz – bez względu na to, czy byłaby miastem muzyki, sportu, filmu, czy jakiejkolwiek innej dziedziny – musi być przede wszystkim kreatywna. Po to aplikujemy do Sieci, żeby w obszarach zrównoważonego rozwoju, przez pryzmat kultury, a w naszym mieście szczególnie przez pryzmat muzyki, osiągnąć lepsze życie dla mieszkańców. To jest najważniejszy cel bycia w sieci UNESCO – mówi dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury Marzena Matowska.

W Polsce do Sieci należą cztery miasta. Pierwszym miastem, które uzyskało tytuł Miasta Kreatywnego w dziedzinie literatury, był Kraków. W 2015 dołączyły do niego Katowice z tytułem w dziedzinie muzyki. W 2017 przyszła kolej na Łódź w dziedzinie filmu, a w 2019 do grona dołączył Wrocław, który podobnie jak Kraków otrzymał tytuł w dziedzinie literatury. – Kultura jest miastotwórcza, buduje tożsamość miasta, jest też doskonałym elementem promocji. Dziś jesteśmy w trakcie czy w przededniu ogromnych inwestycji infrastrukturalnych w kulturę, takich jak Teatr Kameralny, Młyny Rothera czy czwarty krąg Opery Nova. Planowana jest rozbudowa Filharmonii Pomorskiej, są też rządowe zapewnienia o rozbudowie Akademii Muzycznej. To daję inwestycje na ogromną sumę, ale to nie pieniądze dają potencjał – potencjał dają ludzie – opowiada dyrektor Biura Promocji Łukasz Krupa.

Bydgoszcz już teraz realizuje cele sieci poprzez m.in. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej “Drums Fusion”, projekt “Strony/struny” – projekt łączący rap i poezję, “Fonomo Film & Music Festival”, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych “Mózg Festival”, Artystyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku czy Bydgoską Akademię Jazzu. W planach jest o wiele więcej. W najbliższym czasie planowana jest organizacja wydarzeń: Nowe instrumenty, Take Part Fest, Machinaria, Muzyka Nowa, Od smyka do smyczka i Międzynarodowa Akademia Chóralna Seniorów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNic nie jest jeszcze pewne…
Następny artykułWielka strata dla polskiego jazzu. Zmarł Wojciech Karolak