A A+ A++

Bydgoskie gminy, które są zrzeszone w Bydgoskiej Grupy Zakupowej, płacą dziś niemal dwa razy więcej za gaz niż wynika to z aktualnego cennika PGNiG. – Obecnie stawka, która wynika z podpisanej umowy, jest o ponad 114 proc. wyższa od cennikowej – twierdzą przedstawiciele grupy.

– Zwracam się o zawarcie porozumienia w sprawie stawki jednostkowej za paliwo gazowe w taki sposób, aby do rozliczeń w obiektach nieobjętych ochroną taryfowa zastosowanie miała stawka z Cennika Gazowego dla Biznesu, jednak nie wyższa niż stawka wynikająca ze złożonej w postępowaniu oferty — napisał Rafał Bruski we wniosku do PGNiG.

PGNiG było jedyną firmą, która oferowała dostawy, pozostałe wycofały się

Wniosek prezydenta dotyczy gmin Barcin, Białe Błota, Brześć Kujawski, Cekcyn, Kwidzyn, Lubiewo, Nakło nad Notecią, Osielsko, Pakość, Sicienko, Solec Kujawski, Strzelno, Szubin i Wąbrzeźno. Podobny problem ma także powiat wąbrzeski, a także spółki ADM Bydgoszcz, Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego i Przedsiębiorstwo Usług Gminnych w Pakości.

W ubiegłym roku miasto Bydgoszcz wraz z gminami z Bydgoskiej Grupy Zakupowej podpisały z PGNiG umowę na kompleksową dostawę gazu na 2023 rok. Zakłada ona jednostkową stawkę za gaz w wysokości 756,10 zł za megawatogodzinę.

W listopadzie 2022 roku, gdy podpisywano umowę, ceny hurtowe osiągnęły poziom 601,40 zł za megawatogodzinę, podczas gdy, w analogicznym okresie w 2021 r. kurs wahał się na poziomie 170 zł za megawatogodzinę.

Tymczasem w ostatnim czasie cen hurtowe gazu spadły i ustabilizowały się na poziomie 250-300 zł za megawatogodzinę. Skłoniło to PGNIG do obniżenia biznesowych stawek za gaz do poziomu 614,76 zł za megawatogodzinę, a począwszy od 15 marca — do 365 zł za megawatogodzinę. Bydgoskie gminy zdecydowały się więc wystąpić do PGNiG o obniżenie ceny za gaz.

– W ubiegłym roku z uwagi na agresję Rosji na Ukrainę doszło do niespotykanych dotąd wzrostów cen energii elektrycznej i gazu ziemnego. W efekcie praktycznie jedynym podmiotem składającym oferty w przetargach publicznych w drugiej połowie 2022 r. był PGNiG Obrót Detaliczny. Z rynku wycofały się m.in. Energa Obrót i Tauron, informując klientów, że dostawy będą kontynuowane właśnie przez spółkę PGNiG OD – podkreśla Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

PGNiG zaczął obniżać ceny gazu na początku tego roku

PGNiG, który jest obecnie częścią grupy Orlen, na obniżkę gazu zdecydował się pod koniec lutego tego roku. Koncern informował wówczas, że nowe ceny dotyczyć będą 130 tys. użytkowników, m.in. piekarni, cukierni i drobnych zakładów.

Od środy 15 marca spółka zdecydowała się także na obniżenie cen gazu dla klientów biznesowych o 55 proc. względem ceny z początku 2023 roku — poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Nowa cena to 353 zł za MWh. Na początku tego roku wynosiła 793 zł za MWh

Od 15 marca PKN Orlen ma także publikować ceny z miesięcznym wyprzedzeniem. Nowa cena będzie obowiązywała do końca kwietnia. Kolejne cenniki będą publikowane z miesięcznym wyprzedzeniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOskarżyła gwiazdora United o gwałt. Teraz planują też ślub, spodziewają się dziecka
Następny artykułKOLOSalny jubileusz