A A+ A++

24 września 2021 będzie historyczną datą dla buskich harcerzy. To właśnie tego dnia nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy i oficjalne nadanie imienia hm. Leszka Marcińca buskiemu Domowi Harcerza.

Leszek Marciniec, harcerz, nauczyciel i regionalista zmarł 11 kwietnia 2010 r. Był znaną osobowością w Busku-Zdroju. To m. in. inicjator i budowniczy Domu Harcerza i były komendant Hufca ZHP im. 1000-lecia Państwa Polskiego w Busku-Zdroju.

– Jego całe życie to jedna wielka służba harcerska, służba innym – powiedział podczas uroczystości harcmistrz, prof. dr hab. Adam Massalski, były rektor Akademii Świętokrzyskiej, a zarazem były przewodniczący ZHP.

– Pozostawił po sobie ogromny dorobek pisarski, publicystyczny, naukowy poświęcony ukochanej ziemi buskiej. Był także człowiekiem, który ciągle poszukiwał nowych dróg, miejsc, możliwości działania. Przez całe życie czuwał, aby móc służyć innym i dlatego powinniśmy pamiętać, że stanowi znakomity wzór do naśladowania przez harcerki, harcerzy, ale i ludzi, którzy z nim współpracowali, a także młodego pokolenia mieszkańców regionu – zaznaczył.

Tablice ku czci patrona przygotował, opracował i ofiarował zarząd Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju, którego de facto wieloletnim wiceprezesem był Leszek Marciniec. Z kolei poświęcenia dokonali proboszczowie buskich parafii: ks. Marian Janik i ks. Marek Podyma.

W uroczystościach wzięła udział m.in. Magdalena Jurczyk, wnuczka Leszka Marcińca. Jest bardzo dumna, że trud jaki jej dziadek włożył w rozwój harcerstwa został doceniony.

– To dla nas bardzo ważny dzień. Dziadziuś całym sobą był oddany harcerstwu. To była jego wielka miłość i pasja. To, co robił, płynęło z jego serca. Budowa Domu Harcerza była spełnieniem marzeń nie tylko dziadka, ale całej braci harcerskiej. Powstało miejsce, w którym przez dziesięciolecia organizowane są spotkania i biwaki dla młodzieży – zaznaczyła.

Piątkowe popołudnie było też okazją do podsumowania prac termomodernizacyjnych obiektu. Adam Gadawski, komendant Hufca ZHP Busko-Zdrój poinformował, że budynek służy społeczności harcerskiej z powiatów: buskiego, kazimierskiego i częściowo staszowskiego. Powstał w 1973 roku. Dziś zmienił swoje oblicze dzięki projektowi, złożonemu przez komendę kieleckiej Chorągwi do marszałka województwa świętokrzyskiego na jego termomodernizację. Z kolei napis nazwy obiektu to charytatywne dzieło byłego druha Dominika Kondeka.

– Wniosek został przyjęty i zaakceptowany. W ten sposób nasz Dom Harcerza, a także i w Końskich, Starachowicach, mogą się cieszyć z nowoczesnych technologii modernizacyjnych. Dziękujemy za to dzieło, na które czekaliśmy od lat – zaznaczył.

Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju powiedział, że Leszek Marciniec zasłużył na upamiętnienie w taki sposób.

– Gdyby nie jego determinacja i dążenie do celu, tego obiektu by nie było. Początki nie były łatwe. Nadanie jego imienia temu obiektowi świadczy o tym, jest dla nas wyjątkową postacią, która zapisała się w historii miasta – dodał.

Podczas uroczystości zaprezentowano nowopowstałą publikację pt. „Leszek Marciniec. Harcerz, nauczyciel, regionalista”. Opracował ją przyjaciel druha – harcmistrz Andrzej Rembalski. Pozycja nie ukazałaby się, gdyby nie pomoc harcmistrzyni Stanisławy Marciniec i Elżbiety Kubiec oraz harcmistrza Adama Gadawskiego. 

Docenieniem działalności regionalnej, historycznej, publicystycznej i społecznej, pisarskiej i harcerskiej zasłużonego mieszkańca Buska-Zdroju harcmistrza Leszka Marcińca było w 2011 roku nadanie imienia jednej z buskich drużyn hufca, mianowicie 2. Buskiej Ratowniczej Drużynie Wędrowniczej. W tym samym roku w Ośrodku Kulturalno-Historycznym Beldonek w Chrobrzu w parku odsłonięto kompozycje plastyczną „Studnia Leszka Marcińca, czyli Więzi i Korzenie” oraz wsadzono sosnę. Z kolei z inicjatywy Waldemara Sikory, burmistrza Buska-Zdroju, rada miejska nadała jednej z ulic miasta nazwę Leszka Marcińca. To właśnie przy tej ulicy znajduje się buski Dom Harcerza.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiłkarski szlagier w Świdnicy! [BĘDZIE LIVE]
Następny artykułKwarantanna? Uważaj na fałszywe SMS-y