A A+ A++

W wywiadzie udzielonym niedawno “Tygodniowi Nadwiślańskiemu” burmistrz Staszowa Leszek Kopeć mówił m.in. o planach związanych z budową portu przeładunkowego w Grzybowie.

Poniżej publikujemy fragment wywiadu, dotyczący tej kwestii.

To strategiczne przedsięwzięcie, nie tylko dla Staszowa, ale dla całego regionu. W Grzybowie istnieje strefa inwestycyjna, która świetnie się rozwija. W przyszłym roku rozpoczną w niej działalność pierwsze, budujące się tam zakłady. Mamy również w planach rozszerzyć istniejącą strefę „A” o kolejne tereny, tak by powstały podstrefy „B” i „C”. Z drugiej strony planujemy budowę intermodalnego portu przeładunkowego z wykorzystaniem szerokiego i normalnego toru. Realizacją tej inwestycji zainteresowani są partnerzy krajowi i zagraniczni.

W krajach azjatyckich funkcjonują tory o szerokim rozstawie. Tego rodzaju infrastruktura łączy również województwa podkarpackie, świętokrzyskie i śląskie. Szeroki tor w gminie Staszów, biegnie właśnie przez teren grzybowskiej strefy i jest pozostałością po czasach intensywnego eksportu, między innymi siarki, na wschód. Obecność torów szerokich i tych z rozstawem standardowym w jednym miejscu stwarza możliwości bezpośredniego przeładunku towarów, zarówno tych eksportowanych, jak również importowanych. Dlatego podpisaliśmy w tym roku porozumienie z Wydziałem Transportu Politechniki Warszawskiej, który ma doświadczenie w projektowaniu tego typu infrastruktury. Z pomocą Urzędu Marszałkowskiego, a w szczególności wicemarszałka Marka Jońcy, staramy się o wpisanie tej inwestycji do strategii województwa świętokrzyskiego, jako obiektu o charakterze ponadregionalnym.

Jestem przekonany, że istnieje duża szansa, by tego rodzaju projekt zrealizować, choć wyzwanie jest ogromne. Szacujemy, że koszt budowy przekroczyłby 200 mln złotych, a czas realizacji inwestycji to około pięć lat. Jednak oczekiwane korzyści będą znaczące. Mam na myśli wpływy podatkowe, jak również nowe miejsca pracy – powiedział burmistrz Staszowa.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWracają porody rodzinne w szpitalach w regionie łódzkim
Następny artykułSZCZEPIENIA. Wykryto 361 niepożądanych odczynów. Nie wszystkie łagodne