A A+ A++

Ważna sesja

18 stycznia odbyła się sesja Rady Powiatu w Oławie, podczas której omówiono i przyjęto wieloletnią prognozę finansową (WPF) na lata 2023 – 2041 oraz uchwalono najważniejszy dokument finansowy samorządu, czyli budżetu na rok 2023. Wcześniej dokument pozytywnie z zastrzeżeniami zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Nagranie z sesji można obejrzeć na platformie eSesjaTV wpisując w wyszukiwarce “Rada Powiatu w Oławie” lub klikając w ten link.

Budżet w liczbach

Prognoza dochodów budżetu Powiatu Oławskiego na 2023 rok stanowi kwotę 117.161.848 zł. Wydatki oszacowano na poziomie 127.261.848 zł, w tym na wydatki bieżące 99.751.939 zł. Przyjęto, że przychody osiągną wysokość 11.600.000 zł, a rozchody 1.500.000 zł.

Jak głosowali radni?

Nad przyjęciem projektu uchwały budżetowej głosowało siedemnastu radnych, z czego dziesięciu było “za”: Zdzisław Brezdeń, Władysław Czubak, Maciej Gwiazdowicz, Łukasz Kotapski, Mirosław Kulesza, Tadeusz Kułakowski, Mariusz Olender, Wiesława Pohoriło, Krzysztof Skrzydłowski i Wawrzyniec Wlazło. Ocen sprzeciwu nie było, podczas gdy siedmiu radnych wstrzymało się od głosu, byli to: Marek Chudy, Małgorzata Engel, Józef Hołyński, Roman Kaczor, Anna Leszczyńska, Agnieszka Prorok i Janusz Wesołowski.

Słowem starosty oławskiego

Projektowanie budżetu w świetle tych wszystkich zmian, które następują w przepisach prawa, w związku z oczekiwaniami społecznymi, a przede wszystkim z tymi wyzwaniami zewnętrznymi, które nas dotykają to jest bardzo rzecz trudna. Dlatego trzeba ten budżet mocno monitorować, badać i próbować wykorzystać wszystkie pojawiające się, w ciągu roku, możliwości pozyskania nowych środków – np. z zapowiedzianego Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, czy też znanego już Fundusz Rozwoju Dróg. […] Zawsze mówiłem, że budżet jest trudny, ale te problemy, które były w poprzednich latach to są zupełnie inne problemy niż te, przed którymi stajemy w tej chwili – wojna w Ukrainie, wysoka inflacja i duże poczucie niepewności na rynkach światowcach i europejskich powoduje, że trzeba bardzo rozsądnie i rozważnie do tego podchodzić. Nie chcemy przecież stworzyć w przyszłości jakiegoś poważnego problemu finansowego, z którym powiat będzie musiał się borykać.

Podziękowanie starosty oławskiego

Chciałbym podziękować Skarbnikowi Powiatu, Głównej Księgowej oraz całemu pionowi finansowemu. Pragnę również podziękować wszystkim naczelnikom Starostwa Powiatowego w Oławie oraz szefom jednostek. Wszystkie te osoby włożyły wiele wysiłku, aby ten budżet przygotować. Bardzo gorące podziękowania należą się również Zarządowi Powiatu w Oławie, który bardzo intensywnie nad tym pracował, aby zbudować budżet realny, możliwy do realizacji i jednocześnie z szansami na środki zewnętrzne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKierowca siedzi, szukają nowego
Następny artykułPościg za BMW. Padły strzały