A A+ A++

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Poznania? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Mieszkańcy Wronek od dawna czekają na obwodnicę, która odciąży miasto. Po kilku latach przygotowań w marcu podpisano umowę, a w kwietniu wykonawca – firma Colas Polska – przejął teren. Zanim na budowę wjedzie ciężki sprzęt, miejsce muszą zbadać archeolodzy. Prace archeologiczne trwają i właśnie poinformowano o nowych znaleziskach.

Niespotykane dotąd na ziemiach polskich

– Na stanowisku w Nowej Wsi odkryto rozległą osadę ludności kultury pucharów lejkowatych (z lat około 3200–2850 p.n.e.) oraz osadnictwa ludności kultury przeworskiej z okresu wpływów rzymskich (II–III w. n.e). Z okresu neolitu znaleziono pozostałości po kilku ziemiankach oraz półziemiankach, naziemnych budowlach słupowych, jamach zasobowych i śmietniskowych – przekazuje Malwina Korzeniewska-Michalak w Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu.

– Po ludności kultury przeworskiej odkryto pozostałości pieca wapienniczego, dość głębokiej studni. Ze studni wydobyto m.in. fragmenty drewnianych elementów konstrukcyjnych z cembrowiny oraz potłuczone naczynie do czerpania wody z charakterystycznymi kolankowatymi uszkami, przeznaczone do nanizania rodzaju sznura służącego do wyciągnięcia naczynia z nabraną wodą. Z dna studni pobrano próbki na badania gatunkowe drewna użytego do budowy cembrowiny oraz na badania biologiczne na obecność ew. mikroszczątków – opisuje.

– W Nowej Wsi odkryliśmy niespotykaną dotąd na ziemiach polskich budowlę naziemną typu rowkowego. Podobne budowle znane są z terenów Niemiec i Danii, gdzie pełniły funkcję budowli mieszkalnych bądź kultowych – tłumaczy archeolog Andrzej Krzyszowski, kierownik Biura Badań Archeologicznych. – Budowla rowkowa w Nowej Wsi miała kształt prostokątny z wejściem od strony południowej. Na progu jej wejścia zalegał jeden z dwóch znalezionych na osadzie pochówków ludzkich. Mimo upływu czasu szkielet zachował się w dość dobrym stanie – do czego przyczyniło się gliniaste podłoże. Szczątki ludzkie w tym grobie zostały ułożone w pozycji wyprostowanej, z głową ułożoną na boku i skierowaną na zachód, a jedna z dłoni zalegała pod miednicą. Przy szkielecie znaleziono jedynie drobne fragmenty ceramiki i doborowy ułamany wiór krzemienny. Drugi z pochówków zalegał z kolei na południowej rubieży osady, w wyraźnym oddaleniu od pierwszych obiektów osadniczych. Ułożony na boku, z podkurczonymi nogami – opowiada. Znaleziono też tam około 500 fragmentów naczyń, fragmenty dwóch siekier kamiennych, kości zwierzęce i wytwory krzemienne.

Znaleziska po zabiegach konserwatorskich i końcowym opracowaniu znajdą miejsce w Muzeum Ziemi Wronieckiej we Wronkach.

Obwodnica z mostem

Nowa obwodnica Wronek nie będzie długa, bo liczy niewiele ponad 5 km, ale niemal całkowicie odciąży ruch tranzytowy. Główną częścią obwodnicy będzie nowy, trzyprzęsłowy most nad Wartą. Powstanie też wiadukt kolejowy nad linią PKP, trzy ronda i drogi dojazdowe. Chodniki i ścieżki pieszo-rowerowe będą już tylko dodatkiem. Początek obwodnicy zlokalizowany będzie przy ul. Szamotulskiej (droga nr 184 w Nowej Wsi), a koniec na rondzie w samych Wronkach (droga nr 182). Budowa kosztuje ponad 81 mln zł, obwodnica ma być gotowa w czerwcu 2022 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł23- latek odpowie za zniszczenie wiaty przystankowej
Następny artykułSpotkanie z Aleksandrem Ryszką