A A+ A++

Umocnienia polowe pojawiły się na trasie modernizowanej drogi, zaledwie sześć kilometrów na północ od Suwałk.

– To fragment linii okopów z kilkoma – umocnionymi elementami betonowymi – jednoosobowymi pozycjami strzeleckimi. Prawdopodobnie są to umocnienia poniemieckie, tzw. Bunkry Kocha, z 1944 roku. Ponieważ znajdują się one pasie budowanej drogi ekspresowej, trzeba je będzie przesunąć – mówi Rafał Malinowski, rzecznik białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Pozostałości po bunkrach z czasów II wojny św. odkryte podczas budowy drogi z Suwałk do Budziska Fot. GDDKiA

Bunkry odkryto na odcinku między Suwałkami i Budziskiem. Działa tu firma Budimex, z którą GDDKiA podpisała umowę 8 stycznia. W tej chwili spółka wykonała już tzw. odhumusowanie (czyli zdjęcie warstwy poszycia na planowanej trasie. Trwa także rozbiórka budynków, budowa dróg technologicznych.

Jak wylicza Malinowski – w ramach inwestycji powstanie odcinek drogi o długości 24157 metrów. Ma mieć po dwa pasy ruchu z nawierzchnią z betonu cementowego.

– W ramach inwestycji powstaną 33 obiekty inżynierskie oraz dwa węzły: Suwałki Północ i Szypliszki. Zrealizowane zostaną dwa MOP-y kategorii I: Budzisko Wschód i Budzisko Zachód. Wartość obecnego kontraktu to przeszło miliard złotych. Budowa odcinka jest dofinansowana z unijnego programu Łącząc Europę (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Zakończenie robót planowane jest na jesień 2022 roku – uszczegóławia rzecznik.

Pozostałości po bunkrach z czasów II wojny św. odkryte podczas budowy drogi z Suwałk do BudziskaPozostałości po bunkrach z czasów II wojny św. odkryte podczas budowy drogi z Suwałk do Budziska Fot. GDDKiA

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKomisja Europejska wyraża obawy w sprawie wyborów w Polsce
Następny artykułOtwarcie bibliotek od 4 maja? W Zielonej Górze nie tak szybko