A A+ A++

Przyczyn przecieków dachu skośnego może być tyle, ile leży na nim dachówek. Do najczęstszych „winowajców” zalicza się nieprawidłowo ułożone pokrycie, niewłaściwie uszczelnione okna dachowe czy źle zamontowane obróbki blacharskie.

Autor: housemarket.pl 30 lipca 2020 09:34

O problemach z dachem najczęściej dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy woda zaczyna padać domownikom na głowę. Warto zatem pamiętać, że jednoznacznym sygnałem nieszczelności może być nie tylko przeciekający sufit, ale też wilgoć i pleśń formująca wokół kominów czy kratek wentylacyjnych.

Aby wskazać konkretne miejsce przecieku, w pierwszej kolejności powinniśmy uważnie przyjrzeć się pokryciu, zwłaszcza w jego newralgicznych punktach – załamaniach, lukarnach, połączeniach połaci, strefach wokół kominów oraz okien dachowych. Może się jednak okazać, że problemy sięgają głębiej – dosłownie i w przenośni. Częstą źródłem przecieków są bowiem uszkodzenia membrany dachowej. Jeszcze gorzej, gdy problem wynika z nieodpowiednio wykonanej izolacji termicznej i wiatrochronnej. O czym pamiętać, naprawiając stare poddasze lub ocieplając od początku nowy dach skośny?

Znaczenie wentylacji dachu

Zewnętrzne pokrycie dachu i przestrzeń poddasza potrzebują odpowiedniej wentylacji – tak, aby ciepłe, wilgotne powietrze mogło zostać odprowadzane na zewnątrz, eliminując ryzyko powstawania uszkodzeń na skutek działania wilgoci i butwienia drewna. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pomiędzy izolacją, a pokryciem dachowym zachować szczelinę o szerokości 3-6 cm, która usunie nadmiar wilgoci z konstrukcji.

Aby zapewnić swobodny ruch powietrza poprzez przegrodę, wykonujemy zarówno wlot w okapie, jak i wylot w kalenicy dachu.

– Otwory u dołu szczeliny wentylacyjnej pozwalają na napływ powietrza do środka, gdzie powietrze ogrzewa się, wchłania wilgoć i płynie ku górze, aż do chwili gdy opuści budynek. Należy zastosować tą samą zasadę, podczas izolowania zimnego strychu, a wentylację stworzyć za pomocą rozdzielacza powietrza – mówi Adam Buszko, ekspert firmy Paroc Polska.

Jak ocieplać dach skośny?

Jaki materiał termoizolacyjny najlepiej nada się do ocieplenia dachu skośnego? Pod uwagę warto wziąć dwie kwestie: specyfikę konstrukcji dachowej oraz zestaw właściwości izolacji, nie tylko tych określających, jak skutecznie radzi sobie ona z ucieczką ciepła. Suchy dach na bazie drewnianej więźby uzyskamy, stosując materiał nie absorbujący i nie kumulujący w sobie wilgoci, ale jednocześnie umożliwiający swobodne odprowadzenie nadmiaru pary wodnej.

W tę charakterystykę jak ulał wpasowuje się wełna kamienna.

– Dzięki swojej sprężystości, ale i wytrzymałości mechanicznej, wełna skutecznie wypełnia puste przestrzenie wewnątrz konstrukcji dachowej, zapobiegając powstawaniu mostków termicznych, przez które ucieka ciepło.  Jako materiał paroprzepuszczalny oraz niepalny, wełna zapobiega także zawilgacaniu warstw wewnątrz konstrukcji dachowych, a jednocześnie stanowi barierę ogniochronną dla newralgicznych elementów drewnianych – tłumaczy Adam Buszko.

Co najmniej dwie warstwy

Dla najlepszego efektu cieplnego, płyty z wełny kamiennej o zaburzonej strukturze włókien najlepiej układać w minimum dwóch warstwach. Izolację w ramach pierwszej warstwy łączymy w sposób ciągły z ociepleniem ścian oraz stropem nad poddaszem. Płyty docinamy z naddatkiem 1-2 cm względem rozstawu pomiędzy krokwiami, a następnie wciskamy je pomiędzy elementy szkieletu. Miejsce na kolejną warstwę uzyskamy, stosując lekkie ruszty z profilami montowanymi prostopadle do krokwi.
Drugą warstwę płyt układamy horyzontalnie, umieszczając ją w dystansie pomiędzy krokwiami, a płytą okładzinową.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPerskie curry z kurczakiem. Aromatyczne i pyszne
Następny artykułPhantasy Star Online 2 PC, PS4, XONE