A A+ A++

Tylko na własny użytek

Polski Ład, który wszedł w życie od stycznia 2022 roku wprowadził nie tylko spore zmiany w podatkach, ale również w mieszkaniówce. Jedną z nich jest możliwość wybudowania domu do 70 m kw bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Domy budowane w ten sposób muszą spełniać określone w ustawie warunki. Oprócz wspomnianego już ograniczenia dotyczącego powierzchni, nieruchomości te muszą mieć maksymalnie dwie kondygnacje. Dodatkowo, rozpiętość elementów konstrukcyjnych w takich obiektach nie może wynosić więcej niż 6 m, a wysięg wsporników ma być ograniczony do 2 m. Nowe rozwiązanie jest przeznaczone dla każdego. Ustawa nie przewiduje limitów dotyczących wieku czy wielkości rodziny osoby chcącej pobudować taki dom. Jest jednak jeden haczyk. Wybudowane w ten sposób nieruchomości mogą służyć wyłącznie do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Aby przystąpić do budowy domu, należy zresztą złożyć oświadczenie, że będzie on wykorzystywany do własnych celów mieszkaniowych. Warto pamiętać, że za złamanie tego przepisu grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Rząd podkreśla, że warunek ten ma zniechęcić nieuczciwych deweloperów do wykorzystywania rozwiązania wprowadzonego przez Polski Ład i sprawić aby nie wpadli oni na pomysł, by zacząć budować osiedla złożone z takich domów.

Niestety, przepisy nie są do końca jasno sformułowane i nie precyzują m.in. jak długo inwestor będzie musiał mieszkać w wybudowanym bez pozwolenia domu. Z tego względu osoby zainteresowane budową takiej nieruchomości licznie zgłaszają się do specjalisty, którym jest np. adwokat specjalizujący się w prawie budowlanym. Jest to dość kłopotliwa kwestia i niemal każdy zapytany adwokat podkreśla, że faktycznie nie wiadomo co się stanie, gdy właściciel domu będzie np. chciał wyprowadzić się z nieruchomości i zamieszkać w innym mieście.

Gdzie można budować?

Domy bez pozwolenia nie będą mogły być stawiane na każdej działce. Również wobec terenu są postawione pewne kryteria. W uzasadnieniu do projektu można przeczytać, że ,,Liczba projektowanych budynków nie może być większa niż jeden na każde 500 m kw. powierzchni działki”. Wobec tego, działka na której ma stanąć dom musi mieć wielkość 500 m kw. powierzchni lub mniej. Jeśli chodzi o pozostałe regulacje dotyczące działki i domu, np. usytuowania budynku to obowiązują przepisy ogólnokrajowe.

Pozwolenie nie, ale zgłoszenie tak

Chociaż Ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym sprawia, że nie trzeba będzie uzyskiwać pozwolenia na budowę to nadal budowę trzeba będzie zgłosić.  Zgłoszenia należy dokonać do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej, czyli w zależności od sytuacji – do urzędu miasta lub starostwa powiatowego.

Do zgłoszenia koniczne jest dołączenie wymaganych załączników takich jak projekt architektoniczno–budowlany czy wspomniane już oświadczenie o tym, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Oprócz tego należy dołączyć  oświadczenie o tym, że inwestor przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy.

Domy będą gorszej jakości?

Podczas budowania domu bez pozwolenia nie ma konieczności prowadzenia dziennika budowy czy zatrudniania kierownika budowy. Inwestor oświadcza bowiem, że to on przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową. Eksperci podkreślają, że może to być opłakane w skutkach, a brak kierownika nadzoru wpłynie negatywnie na jakość robót i bezpieczeństwo. Specjaliści zastanawiają się także, kto w takiej sytuacji będzie pilnował, czy budowa przebiega zgodnie z projektem i z prawem, skoro zwykła osoba budująca dom zazwyczaj nie posiada specjalistycznej wiedzy na ten temat.

-Reklama –

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIga Świątek w ćwierćfinale Australian Open, ale łatwo nie było
Następny artykułBransoletki przyjaźni połączyły pokolenia