Pomysł jest prosty: masz za dużo jedzenia – zostawiasz je w chłodziarce, a każda osoba potrzebująca może się poczęstować. Pierwsza w Olsztynie lodówka społeczna pojawiła się przy „Arce” przy ul. Niepodległości.
– W okolicach świąt marnujemy 2-3 razy więcej jedzenia niż w ciągu pozostałych dni w roku – tłumaczy Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie, jednego z pomysłodawców inicjatywy. – Takie lodówki powstają w kolejnych miastach Polski i za każdym razem jest to trafiona inicjatywa. Głównym celem naszej organizacji jest ratowanie żywności przed zmarnowaniem, którą odbieramy ze sklepów i przekazujemy potrzebującym. Sieć lokalnych lodówek społecznych, które chcemy stworzyć wraz z grupą „Zmarnowanie!” to okazja, aby zarazić ideą również osoby indywidualne.
Na obudowanej lodówce pojawił się regulamin, który wskazuje m.in. jakie produkty powinny do niej trafić.
Mile widziane nie tylko te o przedłużonej przydatności do spożycia ale także świeże warzywa i owoce czy potrawy gotowe do odgrzania. Podstawową zasadą jest oczywiście świeżość produktów, ale każdy kto chce skorzystać z jej zawartości, robi to na własną odpowiedzialność.
Jaką żywność można zostawiać w lodówce? Przede wszystkim taką, którą sami chcielibyśmy zjeść – tłumaczy Marek Borowski. – Mogą to być produkty zapakowane, przed upływem przydatności do spożycia. Produkty domowe, jak sałatki, ciasta, zupy muszą być szczelnie zapakowane, opatrzone datą przygotowania i opisem. Nie jesteśmy w stanie weryfikować jakości podarowanych produktów. Liczymy jednak na to, że osoby wychodzące z inicjatywą będą miały na uwadze zdrowie i godność drugiego człowieka.
Pierwsza lodówka pojawiła się przy Domu Dziennego Pobytu Dziecka “Arka” przy ul. Niepodległości 85. Bank wraz z grupą „Zmarnowanie!” propagującą filozofię zero waste, planuje w nowym roku stworzyć jeszcze kilka lodówek społecznych na terenie Olsztyna. Podobne inicjatywy działają już na terenie Polski m.in w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, w naszym województwie w Ostródzie i Ełku.
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS