A A+ A++

Gen. Carter, który z końcem listopada przestanie pełnić funkcję Szefa Sztabu Obrony stwierdził, że kryzys, który ma miejsce na granicy Polski z Białorusią, rozgrywa się zgodnie z “rosyjskimi podręcznikami”.

Według brytyjskiego generała sytuacja jest niebezpieczna i wiąże się z poważnym ryzykiem incydentu, który doprowadzi do wybuchu konfliktu z Rosją, które to ryzyko jest najwyższe od czasu zakończenia Zimnej Wojny.

Gen. Carter stwierdził, że imigranci są “wypychani przez Mińsk na granice Unii Europejskiej”, aby zdestabilizować region. W czasie wywiadu udzielanego BBC gen. Carter na pytanie, czy obawia się, iż sytuacja na granicy Polski z Białorusią może eskalować i przekształcić się “w coś naprawdę poważnego”, odparł: “Tak, obawiam się”. – Uważam, że to klasyczny przykład prowadzenia działań hybrydowych, w których łączy się dezinformację z destabilizacją, a pomysł wypychania imigrantów na granice UE jest klasycznym przykładem takich działań – dodał.

Czytaj więcej

“The Independent” przypomina, że brytyjski resort obrony poinformował w piątek o wysłaniu niewielkiej liczby brytyjskich żołnierzy do Polski, gdzie mają oni zapewnić “wsparcie inżynieryjne” polskim żołnierzom chroniącym bezpieczeństwa granicy.

Gen. Carter pytany o tę sprawę zaznaczył, że Brytyjczyków wysłano do Polski, aby pomogli budować ogrodzenia na granicy, a nie walczyć z wrogiem. – Pokazuje to naszą jedność z Polską i to, że stoimy za Polakami w obliczu tego rodzaju zagrożeń – dodał.

Stoimy za Polakami w obliczu tego rodzaju zagrożeń

Gen. sir Nick Carter, Szef Sztabu Obrony Wielkiej Brytanii

Jednocześnie Szef Sztabu Obrony Wielkiej Brytanii podkreślił, że nie jest w stanie przewidzieć czy napięcie na granicy Polski z Białorusią może doprowadzić do “wojny, w której padną strzały”, ale dodał, że Wielka Brytania i NATO “muszą … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo warto wiedzieć o żółwiach morskich – wciąż żyjących „kolegach” dinozaurów
Następny artykułOdbyła się wizyta studyjna poświęcona lokalnej marce