A A+ A++

Brytyjska grupa przemysłowa wskazuje na potrzebę budowy nowych reaktorów jądrowych

13.01.2021r. 12:49


Wielka Brytania spaliła więcej węgla w ciągu ostatnich siedmiu dni niż kiedykolwiek w ciągu ubiegłego roku, co sugeruje, że postęp w kierunku osiągnięcia jednego z kluczowych celów klimatycznych znalazł się w stagnacji i oznacza potrzebę uruchamiania nowych komercyjnych elektrowni jądrowych, stwierdza londyńskie stowarzyszenie przemysłowe Nuclear Industry Association (NIA).


NIA przytoczyło dane z National Grid ESO, które pokazują, jak zużycie paliw kopalnych wzrosło w ostatnim tygodniu wraz z nadejściem niskich temperatur. Stowarzyszenie ostrzega, że kraj musi wydostać się z “pułapki paliw kopalnych”.

Gaz i węgiel regularnie stanowią 60% produkcji energii elektrycznej. W tym samym okresie flota reaktorów jądrowych była wiodącym zeroemisyjnym producentem elektryczności. Jednak połowa z 15 reaktorów zostanie wyłączonych do końca 2024 r., w tym samym czasie ma zostać wycofany również węgiel.

Według NIA, węgiel i gaz są jedynymi mocnymi substytutami energii jądrowej w Wielkiej Brytanii. Ponieważ planowane wycofanie floty jądrowej zmniejszy moce wytwórcze w energetyce, jedynym sposobem, w jaki Wielka Brytania będzie w stanie wycofać węgiel i utrzymać niezbędny poziom produkcji energii elektrycznej, będzie spalenie większej ilości gazu. “Ta zależność od paliw kopalnych zablokuje emisję dwutlenku węgla i spowoduje wzrost cen” – napisano w oświadczeniu NIA.

Tom Greatrex prezes NIA powiedział Wielka Brytania znalazła się w “pułapce paliw kopalnych”, a jedynym sposobem na ucieczkę jest budowa nowych zdolności jądrowych obok źródeł odnawialnych. “Nasze działające reaktory jądrowe wyprodukowały więcej zeroemisyjnej energii niż jakiekolwiek inne aktywa wytwórcze w Wielkiej Brytanii, ale jednostki te starzeją się i kończą swoją służbę.

Własne doświadczenie pokazuje, że kiedy energia jądrowa przechodzi w tryb offline, spalamy więcej gazu, a emisje idą w górę. Tak więc droga do zera emisji netto zaczyna się od zastąpienia istniejącej floty jądrowej i inwestowania w silny i zrównoważony zeroemisyjny miks energetyczny”.

Komitet Do Spraw Zmian Klimatu (Climate Change Committee) oszacował w swoim raporcie zatytułowanym Sixth Carbon Budget, że bez nowych projektów inwestycyjnych produkcja zeroemisyjna spadnie ze 130 TWh w 2020 r. do zaledwie 90 TWh w 2030 r. z powodu wycofania floty reaktorów jądrowych.

Komitet powiedział, że Wielka Brytania powinna rozważyć budowę 8 GWe nowych mocy jądrowych, aby do 2035 r. przywrócić poziom generacji jądrowej do obecnego poziomu po wyłączeniach istniejących reaktorów w latach 2020.

Dwie jednostki EPR w budowie w Hinkley Point C są jedynymi komercyjnymi elektrowniami jądrowymi budowanymi w Wielkiej Brytanii. Sizewell C jest jedynym nowym projektem, dla którego inwestor stara się o pozwolenie na budowę. Trzy projekty – Wylfa, Moorside i Oldbury – zostały anulowane lub odłożone, głównie z powodu problemów finansowych, podczas gdy Bradwell pozostaje dopiero na wczesnym etapie technicznym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułPartia perfum. Projekt Szymona Hołowni
Następny artykułDedis i Dawid Obserwator gośćmi w nowym singlu TPS-a i Ziomusia