Wodę o takiej barwie można ostatnio zaobserwować w legionowskich blokach. Fot. DS
Mieszkańcy wielu bloków w ostatnim czasie narzekają na lecącą z kranów brunatną wodę. Kto jest temu winien i dlaczego tak się dzieje?
– Dlaczego z kranu leci Johnnie Walker? Na stronie PWK Legionowo niby piszą: “legionowska woda jest pod pełną kontrolą”, ale im nie wierzę – napisał mieszkaniec ul. Sowińskiego na portalu społecznościowym.
“Jeden zwala na drugiego – błędne koło”
– Jakiś czas temu toczyłem batalię właśnie z PWK, spółdzielnią oraz PEC i w pewnym momencie stworzyło się błędne koło – jeden odsyłał do drugiego. PEC nie odpowiada za jakość wody, oni ją tylko podgrzewają – taka jest oficjalna wersja. Spółdzielnia jest odbiorcą, więc oni też za jakość wody nie odpowiadają, więc logiczne jest, że za jakość wody odpowiada PWK, ale nie do końca. PWK odpowiada za stan wody do licznika u odbiorcy. A takim odbiorcą jest właśnie spółdzielnia, więc to co dzieje się za licznikiem, to powinna odpowiadać spółdzielnia, ale oczywiście nikt nie poczuwa się do winy. Jedyne tłumaczenie o kolorze wody może być spowodowane tym, że jest okres grzewczy i są zawirowania na kotłach i tak dalej, które są regularnie w okresie letnim czyszczone, ale bez przesady – komentuje pan Przemysław.
Jak się okazuje, również bloki na innych ulicach mają ten sam problem. Mieszkańcy zaczęli zgłaszać brunatną wodę w kranach przy ul. Leśnej, Norwida, a nawet Wilanowskiej. – Ciepła woda żółta jak mocz. Gdzie to zgłosić, żeby coś z tym zrobili? – dopytuje pan Adam.
PWK wyjaśnia
Jak się okazuje PWK zna problem i ma gotowe wyjaśnienie. – Zdarzenia związane ze zmianą zabarwienia wody pojawiają się zazwyczaj po przerwach w dostawie wody i są związane ze wzruszaniem osadu zalegającego na instalacjach wewnętrznych w budynkach. Przebieg procesu jest krótkotrwały i ustępuje po zrzuceniu wody, która uległa zanieczyszczeniu – informuje naszą redakcję Piotr Zberowski z PWK Legionowo. – Warto zaznaczyć, że instalacja ciepłej wody użytkowej narażona jest na częstsze odkładanie osadu ze względu na fakt, że pod wpływem wysokich temperatur związki mineralne zawarte w wodzie ulegają wytrącaniu i osadzaniu na wewnętrznych ściankach rur. W sytuacjach, w których zjawiska związane ze zmianą zabarwienia wody są częste i długotrwałe, korzystnym rozwiązaniem jest płukanie lub czyszczenie instalacji przez ich użytkowników.
(db)
Ten tekst nie ma jeszcze komentarzy na forum. Twój może być pierwszy…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS