A A+ A++

Brak gwarancji praw, co do przyszłości obywateli UE, którzy żyją i pracują w Wielkiej Brytanii zbiera swoje żniwo. Polacy oraz inni imigranci z krajów Unii mają coraz bardziej dość niepewności jaką funduje im brytyjski rząd. Potwierdzają to najnowsze dane, które pokazują, że rekordowa liczba imigrantów pracujących na Wyspach w kolejnym już sektorze rzuca pracę w Zjednoczonym Królestwie.

r e k l a m a





Zobacz także:

Jak podaje The Guardian, liczba imigrantów z UE, w tym także Polaków przyjeżdżających na Wyspy, by pracować w służbie zdrowia spadła o 92 procent od referendum czerwcowego referendum. Co więcej Rekordowa liczba pielęgniarek rzuca pracę w NHS.

Najnowsze dane podają, że tylko 96 pielęgniarek z krajów UE podjęło pracę w brytyjskiej służbie zdrowia w grudniu 2016 roku , to spadek z ponad 1300 zanotowanych w lipcu, czyli miesiąc po referendum. Jednocześnie, dane zebrane przez Liberalnych Demokratów wśród 80 ze 136 placówek NHS w Anglii pokazują, że 2700 pielęgniarek z UE opuściło służbę zdrowia w 2016 roku, w porównaniu do 1600 w roku 2014 – to wzrost o 68 procent.

Za zjawisko odpływu pracujących na Wyspach imigrantów z UE Royal College of Nursing (RCN) obwinia brytyjski rząd, który nie chce dać obywatelom unijnym w Wielkiej Brytanii zapewnienia o bezpieczeństwie ich przyszłości na Wyspach.

– Rząd ryzykuje wyłączając dopływ wykwalifikowanych pielęgniarek z całego świata, w momencie gdy służba zdrowia jest w takim kryzysie zatrudnienia, jak nigdy przedtem. Niestety, nie jest zaskoczeniem, że pracownicy z UE wyjeżdżają. Nie zostały im zaoferowane żadne zabezpieczenia lub gwarancje, że będą oni w stanie utrzymać swoje miejsca pracy. Niewielu jest w stanie żyć z taką niepewnością – komentuje Janet Davies, prezes i dyrektor generalny RCN.

– Od Brexit, czuję się obywatelem drugiej kategorii. Mój syn zapytał mnie, czy będzie zmuszony do Hiszpanii i moja córka nie chce odwiedzić dziadków, bo obawia się, że nie będą mogli wrócić. Niepewna przyszłość oznacza wielu zaczyna wyjeżdżać. Jesteśmy ludźmi z uczuciami, a nie towarem na negocjacyjnym stole Brexitu – komentuje pielęgniarka z Hiszpanii pracująca na Wyspach.

Według danych aktualnie około 57 tys. obywateli UE pracuje dla NHS, w tym około 10 tys. lekarzy i 20 tys. pielęgniarek.

Paulina Lęcznar / POLEMI.co.uk
Fot.: Pavel Ilyukhin / Shutterstock

Linki sponsorowane



Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!


Warto przeczytać…

Grafika

Grafika

Grafika

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Repolonizacja” mediów – hasło bez konkretów
Następny artykuł20 memów idealnie obrazujących życie nauczycieli