„Prośmy Boga o nawrócenie i przemianę serc i umysłów owładniętych nienawiścią, przemocą, terrorem i chęcią zemsty” – napisał biskup płocki w liście do wiernych na Wielki Post 2024. Jego pasterskie słowo jest dziś czytane w kościołach diecezji.
„(…) Pan Bóg zaprasza, byśmy nigdy nie przestali dać się Jemu prowadzić. On pomaga nam zrozumieć, że jesteśmy grzesznikami, którym wskazuje drogę i chce, byśmy w postawie pokory uczyli się Jego dróg i czynili dobro! Dobry Bóg pragnie, byśmy czynili to w wolności. On nie chce poddanych, lecz synów!” – stwierdził biskup.
Wskazał, że narzędziami odnowy ducha są: sakrament pokuty, porzucenie złych nawyków, zastąpienie moralną uczciwością korzeni egoizmu i obojętności, rekolekcje parafialne oraz nabożeństwa pasyjne – Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale, Msze św. w niedziele i dni powszednie. Można się wtedy codziennie „karmić się Bożym słowem i Chlebem Eucharystycznym, pokarmem, który uzdalnia nas do nawrócenia”.
Biskup płocki zaznaczył, że w dniach od 24 lutego do 2 marca diecezję nawiedzą relikwie męczenników, bohaterskiej rodziny Ulmów, którzy przyjęli pod swój dach Żydów wiedząc, że grozi im to karą śmierci. Zginęli wraz z nimi w Markowej 24 marca 1944 roku, z rąk niemieckiej żandarmerii.
„Miłość bliźniego, którą okazali w tak charyzmatyczny sposób jest owocem ich życia, które kształtowała wiara wzmacniana sakramentami, czytaniem słowa Bożego oraz modlitwą osobistą i rodzinną. W Narodowy Dzień Życia, 24 marca, minie 80 lat od męczeńskiej śmierci Ulmów i ich gości”- przypomniał bp Stułkowski.
Zauważył, że przykład i wstawiennictwo męczenników z Markowej może pomóc w promowaniu cywilizacji życia w czasie, gdy w Polsce trzeba mobilizować się do obrony życia nienarodzonych. Zachęcił do włączenia się w duchową adopcję dziecka poczętego.
Bp Stułkowski zwrócił uwagę, że potrzebne jest też wsparcie dzieci i ich rodziców, którzy nie są w stanie sami sobie poradzić w życiu oraz pomóc osobom dotkniętym krzyżem choroby. Zaprosił księży do ofiarowania jałmużny postnej na Dom Mocarzy w sąsiedniej diecezji łowickiej. Jest to miejsce pobytu osób niepełnosprawnych, prowadzone przez Siostry Zmartwychwstanki. W przeszłości duchowni z diecezji płockiej przed święceniami kapłańskimi przeżywali tam rekolekcje. Celem jałmużny będzie sfinansowanie wyposażenia kaplicy w Domu Mocarzy.
Ordynariusz diecezji płockiej przekazał ponadto, że w Wigilię Paschalną osiem dorosłych osób z diecezji przyjmie chrzest, bierzmowanie i Komunię św. Polecił ich modlitwie wiewrnych i zaprosił do katedry na to wydarzenie.
Poprosił wiernych o modlitwę o ustanie wojen, zwłaszcza w Ukrainie i Ziemi Świętej: „Prośmy Boga o nawrócenie i przemianę serc i umysłów owładniętych nienawiścią, przemocą, terrorem i chęcią zemsty” – napisał hierarcha. Życzył owocnego przejścia wielkopostnej drogi nawrócenia i pokuty, i radosnego świętowania Paschy Pana.
List pasterski bp. Stułkowskiego jest dziś czytany w kościołach diecezji płockiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS