„Jestem absolutnie przekonany, że szafarze mają do spełnienia niezwykłą rolę w Kościele, a ich znaczenie będzie wzrastać” – podkreślił bp Roman Pindel podczas Eucharystii 14 stycznia w sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach. W modlitwie i spotkaniu świątecznym udział wzięli nadzwyczajni szafarze Komunii świętej diecezji bielsko-żywieckiej z ich duszpasterzem ks. Piotrem Hoffmannem.
W homilii biskup zwrócił uwagę na ważną rolę, jaką mają do spełnienia dziś w Kościele nadzwyczajni szafarze Komunii świętej. „Wasza rola zasadza się na tym, że sprawdzony mąż i najczęściej już ojciec, często o ustabilizowanej sytuacji życiowej, odkrywa swoje nowe powołanie, by służyć szczególnej grupie każdej wspólnoty, spragnionym Komunii świętej” – zaznaczył i przypomniał, że bez względu na to, czy szafarz udziela Komunii w świątyni lub w domu, widzi i spotyka ludzi pragnących ją przyjąć.
„Gdy zaś udaje się do domu, może budować się wiarą i niecierpliwością tych, którym choroba lub podeszły wiek nie pozwalają uczestniczyć w Eucharystii wraz z całą parafią” – zauważył.
Zdaniem hierarchy, jeżeli pomnoży się liczbę szafarzy w danej parafii przez liczbę osób, do których mogą dotrzeć w niedzielę, „będzie to w skali diecezji ogromna rzesza ludzi”. „Oni nie tylko będą brać udział we Mszy dzięki radiu czy telewizji, ale także przyjmą upragnioną Komunię świętą, by później z radością przeżywać niedzielę czy inny dzień tygodnia” – podkreślił.
„Szafarz wypełnia swoją ważną misję w Kościele, gdy postrzega swoje posługiwanie jako skutek wybrania przez Jezusa, a który w taki sposób pragnie zaprosić konkretnego i kolejnego mężczyznę do pogłębienia z Nim swojej więzi. Osobista i zdrowa pobożność szafarza obala także istniejące dotąd zahamowania niektórych wiernych przed przyjmowaniem Komunii z rąk świeckich” – zwrócił uwagę. Według kaznodziei, przez proste zaangażowanie w liturgię „szafarz nie tylko będzie umacniał pobożność eucharystyczną w parafii, ale także uwiarygodni swoją posługę i pozyska kolejnych wiernych, którzy zapragną przyjmować Komunię świętą w domu”.
Na koniec zachęcił szafarzy do dziękowania Bogu za własne powołanie i wyróżnienie przez Jezusa.
Podczas liturgii biskup ustanowił nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. jednego z kandydatów do tej funkcji. Obrzęd ten zwieńczyło braterskie pozdrowienie biskupa wobec nowo ustanowionego szafarza.
Funkcję nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. wprowadzono w Kościele w Polsce w 1990 r. Do tej posługi biskupi mogą upoważnić mężczyzn w wieku 25-65 lat, zaangażowanych w życie parafii i odznaczających się nienagannym życiem moralnym oraz wiedzą religijną. Kandydatów wybiera i poleca proboszcz parafii. Przed ustanowieniem do posługi szafarza nadzwyczajnego Komunii św. kandydaci uczestniczą w specjalnym studium przygotowawczym.
Pierwsze ustanowienie nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w diecezji bielsko-żywieckiej miało miejsce w 1997 r. Posługuje w niej obecnie około 240 wszystkich szafarzy. Na co dzień wykonują różne zawody.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS