A A+ A++

Zielonogórskie szopki nawiązują najczęściej do tradycyjnych betlejek, w których nie może zabraknąć figur Dzieciątka, Matki Boskiej i Trzech Króli. Żywa jest też tradycja franciszkańska z nieodłącznymi zwierzętami. Zobaczcie je sami.

Najstarsza polska szopka znajduje się w Krakowie w klasztorze sióstr klarysek przy kościele św. Andrzeja. We Wrocławiu tłumnie zwiedza się szopkę ruchomą w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku oraz franciszkańską szopkę w kościele na Karłowicach.

Chcesz dostawać e-mailem serwis z najważniejszymi informacjami z Zielonej Góry? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

Na początku ubiegłego stulecia krakowskie szopki budowali mistrzowie murarscy. Inscenizowali także przedstawienia jasełkowe. Wśród nich najsłynniejszy był zespół Michała Ezenekiera – w magazynie “Ale Historia” pisze Beata Maciejewska, znana wrocławska dziennikarka. – Zapraszano go na występy nawet do Potockich pod Barany. Dzisiaj jego szopka jest w zbiorach krakowskiego muzeum. “Budynek to był, który wysokością wypełniał ramy drzwi… Dwie wieże wznosiły się na przodzie, Mariackie wieże oczywiście, tylko bogatsze w ornamenty, uwieńczone u hełmów strzelistymi koronami” – wspominał Karol Estreicher szopkę murarskiego mistrza. “Pośrodku między nimi wielka kopuła złota, jak przystało być każdej kopule od zygmuntowskich czasów. Wszystkie baśnie Wschodu tu znajdowały swe urzeczywistnienie”. I ten czar wciąż trwa.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKilkudniowe utrudnienia w korzystaniu z automatów parkingowych w SPP. Gotówką tylko u kontrolera
Następny artykułX Orszak Trzech Króli w Zamościu – ZAPRASZAMY !