A A+ A++

Na poligonie Wide Bay w stanie Queensland na wschodzie Australii 2nd/14th Light Horse Regiment, po kilku tygodniach szkolenia teoretycznego, dokonał pierwszego strzelania poligonowego nowo przybyłych GTK Boxer 8×8 w wersji bojowego wozu rozpoznawczego (Combat Reconnaissance Vehicle – CRV). Strzelano w bezruchu z armaty automatycznej MK30-2 kalibru 30 mm, zamontowanej na systemie wieżowym LANCE oraz ze sprzężonego z nim karabinu maszynowego kal. 7,62 mm.

Żołnierze z tego pułku byli pod wrażeniem możliwości, jakie oferuje 30 milimetrowa armata. Wskazywali na jej duży zasięg, niektórym z nich udało się trafić cele oddalone o 2500 metrów, czy też na zaawansowane systemy celowania, dokładności i precyzji oddawanych strzałó jak i na ogólną przewagę nad uzbrojeniem lekkiego pojazdu opancerzonego ASLAV.

Pomimo tego, że strzelanie było statyczne, to armia australijska jest przekonana, że podczas ruchu nie będzie żadnych problemów z prowadzeniem ognia, mówiąc, że system stabilizacji armaty działa jak najbardziej poprawnie. Zamontowane w Boxerze systemy celownicze posiadają również możliwość automatycznego obliczania dystansu do poruszającego się celu, biorąc pod uwagę jego prędkość jak i prędkość samego Boxera, przez co szansa na nietrafienie celu jest znikoma.

Przypomnijmy, na początku czerwca Rheinmetall dostarczył armii australijskiej pierwsze 25 bojowych wozów rozpoznawczych Boxer 8×8 CRV.  W całości niemiecki koncern dostarczy 211 pojazdów Boxer w różnych wersjach, z czego 131 będzie w wariancie CRV, a pozostałe jako wozy kontroli ognia, dowodzenia, ewakuacji medycznej, obserwacyjne, zabezpieczenia technicznego czy transportera opancerzonego.

Na podstawie kontraktu z połowy 2018 roku, o wartości 2,1 mld euro ustalono także, że część z Boxerów jest produkowana w Niemczech, niemniej znacząca większość będzie pochodziła z zakładów MILVEHCOE w prowincji Queensland (zgodnie z klauzulą o transferze technologii).

Reklama

Wraz z omawianą 30-milimetrową armatą i 7,62 mm czołgowym KM australijskie Boxery posiadają wyrzutnie kierowanych pocisków przeciwpancernych Spike-LR2. Wstępna gotowość operacyjna wszystkich pojazdów ma zostać osiągnięta w drugim kwartale przyszłego roku. Dostawy wszystkich 211 GTK Boxer według planu powinny zakończyć się w 2026 roku.

Niezależnie od wariantu ich sercem jest silnik MTU 8V199 TE20 o mocy 720 KM. Zasięg GTK wynosi około 1050 kilometrów, dzięki trzem zbiornikom paliwa 280, 238 i 44 litrów. Pomimo dużej masy, wynoszącej nawet do 38 ton potrafi się on rozpędzić do 100 kilometrów na godzinę. 

Do użytkowników GTK Boxer zalicza się też Niemcy, Holandię i Litwę. Na początku czerwca informowaliśmy o rozpoczęciu produkcji brytyjskich transporterów w niemieckich fabrykach, jednakże na podzespołach i ZSMU pochodzących z Wysp. Do Wielkiej Brytanii od przyszłego roku ma zacząć trafiać 500 Boxerów, pomimo tego, że jej pełne zapotrzebowanie na transportery oceniono na 1500 egzemplarzy.

W Australii Boxery zastąpią 257 egzemplarzy kołowych bojowych wozów piechoty ASLAV. Zaprojektowany został on w połowie lat dziewięćdziesiątych przez General Dynamics Land Systems Canada opierając się na wozach rodziny Piranha III.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy jazda po alkoholu jest możliwa?
Następny artykułNocny pożar wiaty (zdjęcia)