A A+ A++

Rynek gruntów z przeznaczeniem pod budownictwo wielorodzinne ma się zaskakująco dobrze. Firma INWI przeanalizowała blisko 200 transakcji z ubiegłego roku , obejmujących grunty pod zabudowę. Według danych w stolicy zanotowano o 50 proc. więcej transakcji w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2019.

Autor: housemarket.pl 14 kwietnia 2021 08:11

Według danych INWI aktywność inwestorów w ciągu ostatniego półrocza była dużo większa niż w trakcie pierwszej fali pandemii Covid-19, co przekłada się na pozytywny obraz rynku gruntów inwestycyjnych. Pomimo pandemii, miniony rok okazał się kolejnym, w którym popyt na grunty mieszkaniowe zgłaszany przez deweloperów znacząco przewyższał dostępną podaż działek.

– Ku naszemu zdziwieniu odnotowaliśmy sporo transakcji w nieoczywistych lokalizacjach. Dzięki realizacji nowych projektów deweloperskich, w niedługim czasie mają szansę stać się nowymi, zurbanizowanymi częściami miasta – tłumaczą autorzy raportu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zgodnie z danymi INWI w stolicy zanotowano o 50 proc. więcej transakcji w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2019, zaś wartość warszawskiego rynku gruntów, mierzona łączną wartością transakcji gruntami, wzrosła o 22 proc. rok do roku.

Stabilność cen

Według INWI ubiegły rok zakończył się obrotem gruntami w Warszawie na poziomie miliona metrów kwadratowych, co pozwoli zrealizować około 25 tys. nowych mieszkań. Średnia cena gruntu w Warszawie kształtowała się na poziomie 1600 zł za metr kwadratowy. W przeliczeniu na PUM, ceny za grunt oscylowały w granicach 1400 zł do metra kwadratowego PUMu. Warto nadmienić, że w prestiżowych lokalizacjach takich jak: Śródmieście, Żoliborz, Saska Kępa czy Stary Mokotów, liczba transakcji była dużo mniejsza, przez co ceny w stosunku do PUM były 2-3 razy wyższe niż wartość średnia. W porównaniu do roku 2018 i 2019 zanotowano nieznaczny wzrost cen gruntów pod mieszkaniówkę w Warszawie.

– Po pierwszych miesiącach 2021 r. widzimy podtrzymanie stabilnego tempa liczby transakcji oraz średnich cen kontraktowanych gruntów. Dalsza sytuacja na rynku gruntów, w tym ceny i liczba transakcji będzie zależeć od popytu na mieszkania oraz wzrostów lub spadków ich cen – tłumaczy Mariusz Urbański, Development Manager w INWI. Niezmiennie, najwięksi deweloperzy na rynku uzupełniają swoje banki ziemi, które w latach 2017–2020 mocno się skurczyły. Na przykładzie wybranych dzielnic oraz MSI (Miejski System Informacji) widzimy, które rejony miasta cieszą się obecnie największym zainteresowaniem wśród deweloperów – komentują sytuację eksperci INWI.

Firma INWI po raz kolejny opublikowała szczegółowy raport, w którym zebrano wyłącznie transakcje dotyczące gruntów pod mieszkaniówkę w Warszawie. Z badań wynika, że mimo niekorzystnej sytuacji związanej z pandemią Covid-19 można powiedzieć o stabilnej sytuacji na rynku gruntów pod inwestycje wielorodzinne. Obszerne opracowanie zawiera informacje o warunkach zakupu gruntu, dokładnej lokalizacji, cenach za metr kwadratowy gruntu i PUM w odniesieniu do dzielnic oraz mniejszych jednostek administracyjnych -MSI. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSumina, czyli doskonała baza na wypady rowerowe
Następny artykułLiga Mistrzów. Liverpool – Real Madryt. Najlepsza drużyna świata?