A A+ A++

Piękna pogoda i wysokie temperatury sprzyjają spędzaniu czasu na łonie natury. Ale i wtedy trzeba mieć się na baczności – na niejednym leśnym szlaku czyhają na nas kleszcze. Okazuje się, że pewnych ścieżek zdecydowanie unikają. Naukowcy opublikowali badania, z których wynika jasno: w tych miejscach występuje ich nawet o 62 proc. mniej!

Dobre wieści dla miłośników spędzania czasu w plenerze, a zwłaszcza w lesie. Istnieją pewne miejsca, które kleszcze omijają. Te optymistyczne wiadomości to efekt badań naukowców z holenderskiego Uniwersytetu w Groningen, Szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego w Uppsali i Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

Kleszcze “pod lupą” ekspertów

Eksperci sprawdzali, jak człowiek wpływa na aktywność dzikich zwierząt, jeśli chodzi o przenoszenie chorób. W tym celu poddali badaniu przestrzeń w lesie sosnowym zamieszkiwaną przez jeleniowate i dziki. Specjaliści wzięli pod lupę zarówno aktywność zwierząt, jak i liczebność kleszczy. Swoje wnioski opublikowali w “Science of The Total Environment”.

Zobacz również: Wzmacnia antykleszczową barierę. Posadź ją koniecznie na balkonie

Kleszczy jest tu nawet o 62 proc. mniej

Okazuje się, że w pobliżu popularnych ścieżek i szlaków leśnych znajduje się mniej zwierząt, a co za tym idzie – mniej kleszczy. Dlatego też korzystanie z tych tras przekłada się na o wiele mniejsze ryzyko zakażenia boreliozą.

Badania zostały przeprowadzone w holenderskim rejonie Veluwe. Specjaliści wybrali 2 fragmenty sosnowego lasu zamieszkiwanego przez wspomniane wcześniej zwierzęta. Chodziło o odcinki w pobliżu leśnych szlaków i ścieżek, oddalonych od nich o 20 i 100 metrów. Z części dróg chętnie korzystali spacerowicze, a niektóre trasy były … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRekrutacja do projektu ˝Zdolni z Pomorza – powiat chojnicki˝ na rok szkolny 2022/2023
Następny artykułAwaria pociągu, którym Scholz, Macron i Draghi mieli jechać do Kijowa. Doszło do sabotażu?