A A+ A++

Jego kariera naukowa została jednak zahamowana na poziomie starszego wykładowcy, w związku z przeszłością, której nie udało utrzymać się w tajemnicy. W latach 80’ przeszedł na rentę, jako inwalida wojenny. Rana, jaką odniósł w walkach we wrześniu 1939 roku, nie dawała o sobie zapomnieć.

Urodzony 13 października 1920 roku w Bohorodycy w powiecie Hrubieszowskim. Po ukończeniu Szkoły Powszechnej w rodzinnej miejscowości kontynuował naukę w Gimnazjum w Hrubieszowie, następnie na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lwowskiej. Wybuch wojny przerwał jego dalszą naukę. Jako student, członek Legii Akademickiej brał udział w wojnie obronnej w ramach 9 pułku piechoty legionów. Pod wsią Zwola w wyniku ciężkich walk z Niemcami został ranny w prawe płuco. Umieszczony został w szpitalu w Zamościu. Dzięki pomocy rodziny uniknął aresztowania przez NKWD. Zamieszkał w Hrubieszowie, gdzie wstąpił do ruchu oporu Narodowej Organizacji Wojskowej. W maju 1941 roku został aresztowany przez gestapo.

Uciekł z obozu i działał w partyzantce

Przetrzymywany był w areszcie w Hrubieszowie oraz w więzieniu na zamku lubelskim, skąd 25 maja przewieziony został do obozu Auschwitz i oznaczony numerem 16366. Pracował m.in. przy budowie zakładów koncernu chemicznego IG Farben, w kartoflarni, w komandzie krawieckim i w grupie mierników. Był członkiem obozowej konspiracji zaprzysiężonym przez kapucyna Zdzisława Piotra Uliasza. 11 sierpnia 1944 roku wspólnie z Win … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCiekawostki z planów filmowych, o których być może nie wiedziałeś
Następny artykułLud Boży bliżej liturgii Kościoła – nowy dekret o liturgii