A A+ A++

Europa najprawdopodobniej już w styczniu 2021 roku zdecyduje się na zniesienie zakazu lotów dla Boeinga 737 MAX – poinformował w sobotę szef Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (EASA), Patrick Ky.

– Chcieliśmy przeprowadzić całkowicie niezależną analizę bezpieczeństwa tego samolotu, więc przeprowadziliśmy własne kontrole i loty testowe – mówił Patrick Ky podczas trwającego od piątku Paris Air Forum. – Wszystkie te badania mówią nam, że Boeing 737 MAX może wrócić do służby – dodał dyrektor EASA.

Przypomnijmy, że w środę 18 listopada zezwolenie na powrót samolotów Boeing 737 MAX do latania z pasażerami wydała Federalna Agencja Lotnictwa USA (FAA). Linie American Airlines zadeklarowały już, że w grudniu wznowią loty pasażerskie tymi maszynami.

FAA poinformowała, że zanim nastąpi powrót Boeingów 737 MAX do służby, konieczne będzie zatwierdzenie zmian w sposobie szkolenia pilotów, mających latać tymi maszynami. Z kolei obowiązkiem linii lotniczych ma być przeprowadzenie prac konserwacyjnych i modyfikacyjnych w samolotach.

Boeingi 737 Max uziemiono wskutek dwóch katastrof: w Indonezji w październiku 2018 r. i w Etiopii w marcu 2019 r. Zginęło w nich łącznie 346 ludzi. Przyczyną tych tragedii było najprawdopodobniej wadliwe oprogramowanie kontrolujące system MCAS.

EASA reprezentuje 27 krajów Unii Europejskiej oraz cztery inne, w tym Norwegię, która ma 92 zamówione samoloty. Do 31 grudnia reprezentuje również Wielką Brytanię

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułKamil Semeniuk: Wszyscy się obawiali tego spotkania
Następny artykułNajmniej zarabiamy. Mamy najniższe emerytury