Poniżej prezentujemy tekst, który ukazał się dziś ( 31.12.2019 ) roku na profilu facebook Konradantkowiakoficjalnie:
Radni opozycji nie zdecydowali się podjąć szeregu uchwał, które wpływają na funkcjonowanie samorządu. Oto skutki ich decyzji.
Brak uchwały określającej program współpracy z organizacjami pozarządowymi i klubami sportowymi
Uchwała, która ma określać zasady współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi oraz finansowania zadań zlecanych przez gminę dwukrotnie poddawana była pod głosowanie i dwukrotnie radni opozycji zagłosowali przeciwko jej przyjęciu. Powodem była zbyt niska, w ich ocenie, kwota przeznaczona na finansowanie zadań zleconych przez gminę. Pierwotnie program zakładał wydatkowanie z budżetu gminy 250 tysięcy złotych, jednak po pierwszych uwagach kwota ta została powiększona do 350 tysięcy złotych. Jednocześnie w budżecie gminy zamieszczono także zapis o przekazaniu organizacjom pozarządowym i klubom sportowym dodatkowych 100 tysięcy złotych na zadania wpisujące się w realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Łącznie kwota dedykowana stowarzyszeniom i klubom sportowym wyniosłaby 450 tysięcy złotych, czyli tylko o 20 tysięcy złotych mniej niż w roku 2019.
Brak uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.
Uchwała ta jest podstawą do funkcjonowania Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, która prowadzi terapię i udziela pomocy osobom z tymi problemami. W przypadku braku zgody na propozycje programu komisja nie ma podstaw do działania w 2020 roku, a więc osoby potrzebujące pomocy jej nie uzyskają. Również ta uchwała była dwukrotnie przedmiotem obrad sesji. Pierwotnie radni zgłaszali wątpliwości, na które odpowiedzi udzielał Przewodniczący GKPiRPAPN i które to odpowiedzi zdaniem radnych opozycji były dla nich satysfakcjonujące, jednak życzyli sobie by ujęte zostały one w formie pisemnej w samym programie. Radni oferowali, że z chęcią powrócą w grudniu w trakcie dodatkowej sesji do procedowania tej uchwały i po naniesieniu poprawek przyjęciu jej, tak by komisja mogła od początku roku pracować. Stosowne poprawki zostały naniesione, co zostało potwierdzone przez radnych w trakcie komisji przed XIII sesją Rady Miejskiej, jednak nie zdecydowali się oni pojawić na sesji, w związku z czym uchwała nie została podjęta.
Brak uchwały budżetowej
Radni pierwotny projekt uchwały budżetowej otrzymali w terminie wymaganym przepisami prawa, tj. do 15 listopada. Przed sesją budżetową posiedzenia odbyły komisje stałe Rady Miejskiej, spotkałem się z sołtysami oraz przedsiębiorcami i wprowadzone zostały poprawki dotyczące stawek podatków lokalnych.
Wyżej wymienione grupy wnioskowały o obniżenie stawek podatków, które w skutek rosnących obciążeń nakładanych przez rząd na samorządy miały zostać w 2020 podniesione. W drodze kompromisu zadecydowałem o wprowadzeniu autopoprawek, które obniżały część stawek, a uchwały podatkowe zostały przez zdecydowaną większość radnych poparte. Skutkiem obniżenia stawek było zmniejszenie się dochodów gminy o ponad 700 tysięcy złotych, wobec zaplanowanych w projekcie budżetu przedłożonym 15 listopada. Łącznie z podniesieniem kwoty w programie współpracy z organizacjami pozarządowymi, o którą wnioskowali radni opozycji, zmienili oni budżet zaproponowany przeze mnie o ponad 800 tysięcy złotych.
Nie przekonało to jednak radnych do przyjęcia uchwały budżetowej, pomimo wielokrotnie przedstawianych przyczyn takiego kształtu budżetu. Mowa tutaj o wzroście płacy minimalnej i pensji nauczycieli (co przejawia się w wydatkach na wynagrodzenia w oświacie, urzędzie i OPS), zmniejszeniu subwencji oświatowej, zmniejszeniu wpływów z podatku dochodowego w związku z jego obniżeniem i zwolnieniem z opłat osób do 26 roku życia.
Nie podjęcie uchwały budżetowej oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej skutkuje już brakiem możliwości aplikowania do Urzędu Marszałkowskiego o środki na wymianę pieców. W ciągu 4 lat w ramach tego programu UM miał przeznaczyć ponad 400 tysięcy złotych, które wraz z wkładem własnym zapewnionym w tych dokumentach przez gminę, stanowić miało 80% kosztów jakie mieszkaniec miał ponieść na wymianę pieców.
Dalsze blokowanie uchwały budżetowej może doprowadzić do obowiązku realizacji projektu budżetu zatwierdzonego pozytywnie przez Regionalną Izbę Obrachunkową, przy braku możliwości zaciągania zobowiązań, a to zagraża takim inwestycjom jak przebudowa drogi na Nowych Ogrodach czy przebudowa boiska w Szkole Podstawowej nr 3.
źródło tekstu i fotografi: Konradantkowiakoficjalnie/facebook
Pogrubienia w tekście: wschowa.news
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS