A A+ A++

Millennium Docs Against Gravity (MDAG) to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce, którego celem jest ukazywanie fascynujących zjawisk współczesnego świata i pomoc w ich analizowaniu.

Jak podkreślił dyrektor festiwalu, Artur Liebhart, podczas środowej konferencji prasowej, w tym roku Millennium Docs Against Gravity staje przed “bardzo dużym wyzwaniem przywrócenia wspólnotowości, współprzeżywania filmów razem z innymi“. “Niepewność, jaka otacza nas od wielu miesięcy, z jednej strony jest bardzo dużym ryzykiem dla naszego festiwalu i dla innych wydarzeń kulturalnych, ale jest też pewnego rodzaju szansą na głębsze spojrzenie na siebie, na to, co się już dokonało i co jest jeszcze przed nami. Dlatego w tym roku nasz festiwal spróbuje odpowiedzieć na te wyzwania i będzie występował w formie hybrydowej” – powiedział.

17. odsłona Millennium Docs Against Gravity rozpocznie się na początku września. Festiwal odbywać się będzie równolegle w kinach siedmiu polskich miast, a od 19 września do 4 października część tytułów będzie można obejrzeć na stronie internetowej festiwalu. “Nie będziemy tworzyli specjalnych sal internetowych dla 600 osób i tym samym nie będziemy ograniczali dostępu do filmów festiwalowych, tylko filmy będą dostępne bez ograniczeń na terytorium całej Polski” – zapowiedział Liebhart.

Hasło tegorocznego festiwalu, zaczerpnięte z mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk, brzmi: “z czułości do świata“. Łącznie podczas imprezy pokazanych zostanie blisko 150 filmów (w tym cztery w kinach i osiem online z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących). Znaczną część programu stanowić będą polskie premiery, ale znajdą się w nim także dzieła zagraniczne, które będą miały w Polsce premiery europejskie.

W Konkursie Głównym o Nagrodę Banku Millennium – Grand Prix festiwalu powalczy 13 dokumentów, stworzonych przez 15 reżyserek i 7 reżyserów. Jednym z nich będzie nominowany do Oscara, poruszający obraz matki i dziecka w syryjskiej rzeczywistości “Dla SamyWaad Al-Kateab i Edwarda Wattsa. Rywalizować z nim będzie “Pogrzeb StalinaSiergieja Łoźnicy o kulcie Stalina i o tym, co stało się po jego śmierci.

O Grand Prix ubiegać się będą także filmy nagradzane na najważniejszych światowych festiwalach, wśród nich doceniony na Berlinale dokument “Witamy w CzeczeniiDavida France’a o losach czeczeńskiej społeczności LGBTQ oraz najlepszy zagraniczny film dokumentalny tegorocznego festiwalu w Sundance “EpicentroHuberta Saupera. Austriacki reżyser, twórca m.in. uhonorowanego w 2014 r. Nagrodą Millennium dokumentu “Jesteśmy waszymi przyjaciółmi” oraz nagrodzonego Cezarem i nominowanego do Oscara “Koszmaru Darwina“, będzie jednym z gości specjalnych 17. Millennium Docs Against Gravity.

W Konkursie Głównym znajdą się również trzy polskie filmy, wśród nich “Ściana cieniElizy Kubarskiej. To opowieść o relacji człowieka z naturą, dla której punkt wyjścia stanowi himalaizm. Szansę na nagrodę będą miały także europejskie premiery, m.in. “Odbudować Paradise” Rona Howarda o globalnym ociepleniu, zmianach klimatu i procesie odbudowy kalifornijskiego miasteczka po pożarze.

Nowością będzie konkurs polskich filmów dokumentalnych, w którym zaprezentowane zostaną m.in. “Skandal. Ewenement Molesty” Bartosza Paducha o kultowej grupie hiphopowej, “Lekcja miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Kasi Matei o kobiecie uwikłanej w przemocowy związek, “Tony Halik” Marcina Borchardta oraz “Tego nie da się wyreżyserować” Doroty Wardęszkiewicz i Piotra Stasika, którego bohaterem jest Krystian Lupa.

W konkursie polskim przyznane zostaną nagrody dla najlepszego filmu dokumentalnego i najlepszej produkcji. Prócz tego w tym roku po raz pierwszy spośród wszystkich filmów konkursowych wyłoniony zostanie laureat nagrody za najlepszy debiut. Jeden festiwalowy tytuł otrzyma także nagrodę TVP Kultura.

Dokumenty będzie można oglądać również m.in. w sekcjach: Cinema, mon amour (m.in. o Quentinie Tarantino, Andrieju Tarkowskim, Stanleyu Kubricku), Prawa metafizyki (historie o współczesnych obliczach wiary), Pieniądze i władza, Zroz … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDwie strony medalu
Następny artykułHossa na metalach szlachetnych. Czy kilkuletnie maksima się utrzymają?