A A+ A++

Kilka lat temu sprawdzono, iż w USA więcej osób umiera na skutek błędu lekarskiego, niż umiera w wypadkach. W Polsce takich danych nie posiadamy, przynajmniej oficjalnie. Jednak dość często można usłyszeć o sprawach osób pokrzywdzonych. Nasza wiedza na temat błędu medycznego też jest dość słaba. Czym więc jest błąd w sztuce lekarskiej i jak ubiegać się o odszkodowanie?

Należy tu dodać, że choroby jatrogenne (choroby będące następstwem leczenia) wywołuje właśnie , czyli takie postępowanie lekarza, bądź innego pracownika zakładu medycznego, które wywiera niekorzystny wpływ na stan psychiczny oraz fizyczny pacjenta. W ten sposób pacjent odczuwa nasilone dolegliwości lub ma całkiem nowe objawy. Choroby jatrogenne wynikają z niewłaściwej postawy względem pacjentów, brakiem wiedzy i umiejętności psychologicznych ze strony przedstawiciela medycyny.

Jeśli do błędu lekarskiego dojdzie w szpitalu, to w ciągu roku od jego wystąpienia możemy  zgłosić roszczenia do Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Powinniśmy mieć ze sobą następujące dokumenty: opis dotyczący przebiegu leczenia oraz sprecyzowanie błędu, jaki popełniono, dokumentację z placówki medycznej dotycząca leczenia i jeśli kontynuowano już poprzednie leczenie, to należy zabrać dokumentację z każdej placówki. Jeśli poszkodowany podjął leczenie następstw błędu bądź zaniedbania to dostarczamy również dokumentację z tego leczenia. Dodatkowo załączamy pozostałe dokumenty dotyczące poniesionych kosztów i utraconych korzyści.

Jeśli w wyniku błędu doszło do śmierci pacjenta lub też znajduje się on w bardzo ciężkim stanie, to składamy do prokuratury zgłoszenie podejrzenia popełnienia błędu medycznego. Wtedy powołani są lekarze orzecznicy oceniający czy do błędu doszło.

Jakiej wysokości otrzymamy odszkodowanie?

Kodeks cywilny art. 444 mówi, że w przypadku uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, naprawienie szkody obejmuje wszelkie, wynikłe z tego powodu koszty. Poszkodowany ma zatem prawo ubiegania się o zwrot wszystkich poniesionych kosztów, które obejmują: zakup leków, dojazdy do szpitala, dodatkowe badania i wizyty lekarskie, przystosowanie mieszkania do powstałej w wyniku błędu lekarskiego niepełnosprawności lub przygotowanie do wykonywania innego zawodu.

Jeśli dojdzie do śmierci pacjenta to według art. 446 k.c. – w przypadku śmierci poszkodowanego, osobie, która poniosła koszty leczenia, jak również koszty pogrzebu, należy się zwrot tych kosztów przez osobę zobowiązaną do naprawienia szkody. W przypadku, gdy na zmarłym ciążył obowiązek alimentacyjny osoba, wobec której świadczenie było wypłacane, ma prawo do zażądania wypłaty renty. Taka rekompensata obliczana jest stosownie do potrzeb świadczeniobiorcy, jak również możliwości zarobkowych zmarłego przez okres trwania obowiązku alimentacyjnego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTest: Rockrider XC 900 S – newschool i XC
Następny artykułSzkoła – lekcja życia