A A+ A++

– Poczta jest też jednym z symboli państwowości oraz nosicielem najważniejszych zasad i wartości. Dzięki swojej działalności filatelistycznej nasza firma ma możliwość przypominania o najbardziej doniosłych wydarzeniach w dziejach Rzeczypospolitej i o ich bohaterach – mówił w czwartek podczas uroczystej prezentacji znaczków emisji “100. rocznica Bitwy Warszawskiej” prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot.

ZOBACZ: Lech Kaczyński pojawi się na banknocie. Jaki będzie jego nominał?

Dodał, że w sierpniu 1920 roku Wojsko Polskie zwyciężyło w Bitwie Warszawskiej – chroniąc tym samym Europę przed zagrożeniem, jakie ze strony bolszewickiej Rosji groziło nie tylko Polsce, ale całemu cywilizowanemu światu. Gdyby nie ten tryumf, wydarta z rąk zaborców niepodległość, będąca dążeniem pokoleń Polaków, znalazłaby swój kres.

Poczta Polska

– Wprowadzając do obiegu znaczek upamiętniający Bitwę Warszawską spółka oddaje hołd wszystkim tym, dzięki którym II RP mogła istnieć – wybitnym dowódcom, dzielnym oficerom oraz nieugiętym żołnierzom – podkreślił.

Prezes Poczty Polskiej dodał, że zatrzymanie bolszewickiego marszu było przez lata wspominane przyciszonym głosem. – Żywię ogromną nadzieję, że pocztowy walor honorujący bohaterów tamtych dni w dobitny sposób przyczyni się do uświetnienia tegorocznych obchodów – powiedział szef Poczty Polskiej.

ZOBACZ: Banknot o nominale 19 złotych trafił do obiegu. Można go kupić za cztery razy więcej

Oprócz emisji okolicznościowych znaczków, w czwartek zainaugurowana została również wystawa poświęcona pocztowcom, biorącym udział w walce z bolszewickim najeźdźcą. Jak poinformował prezes Poczty, wystawa prezentowana będzie w 9 miastach Polski. Od 13 sierpnia do 13 września br. w Warszawie, Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, a w okresie od 18 września do 18 października br. w Gdańsku, Bydgoszczy, Łodzi, Toruniu i Lublinie.

Poczta Polska

Obecny na uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaznaczył, że Bitwa Warszawska 1920 roku to bez wątpienia jedna z najważniejszych potyczek militarnych w dziejach Europy.

– Sto lat temu oddziały dowodzone przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego przeprowadziły słynny manewr, który pozwolił Rzeczpospolitej utrzymać chwilę wcześniej odzyskaną niepodległość. Nie można w tym miejscu pominąć również faktu, że dzięki staraniom polskiej armii udało się zatrzymać inwazję bolszewizmu na cały obszar Starego Kontynentu. Wynik Bitwy z sierpnia 1920 roku zmienił bieg historii i cofnął wskazówki marksistowskiego zegara – mówił Błaszczak.

Szef resortu obrony podkreślił, że Bitwa Warszawska to świadectwo triumfu polskiego oręża i wielkie zwycięstwo Narodu Polskiego.

Spółka poinformowała, że autor projektów znaczków pocztowych, Roch Stefaniak, przedstawił na nich obraz Jerzego Kossaka “Cud nad Wisłą” z 1930 r. ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Wskazano, że wykorzystał także poszczególne kadry tego dzieła na znaczkach. Na walorze w bloku, o nominale 6,60 zł, widnieje postać księdza Ignacego Skorupki.

Poczta Polska

Na pozostałych znaczkach, o nominale 3,30 zł, zaprezentowano żołnierza przebijającego bagnetem rosyjski sztandar, dziewczynę z Ochotniczej Ligi Kobiet, generalicję konną z Józefem Piłsudskim oraz Matkę Bożą Łaskawą – patronkę Warszawy – czytamy w opisie.

Poczta przypomniała, że w ostatnim czasie wprowadziła do obiegu również znaczek poświęcony pułkownikowi Janowi Kowalewskiego, wybitnemu kryptologowi, który w znaczącym stopniu przyczynił się do tryumfu Rzeczypospolitej w wojnie z bolszewikami.

Poczta Polska

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

grz/ PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPałac w Częstocicach skrywa wiele tajemnic
Następny artykułNowy premier Iraku zachęca chrześcijan do powrotu