A A+ A++


Skutki najnowszej operacji służb Alaksandra Łukaszenki wymierzonej przeciwko niezależnym mediom podsumowało Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

– Rewizje odbyły się m.in. w redakcjach Naszej Niwy, Briestskoj Gaziety, Intex-Press, Medyja-Palessie, Inform-progułki, Hancawickiego Czasu, Silnych Nowosti. Zatrzymano siedmiu naszych kolegów – informuje BAŻ.

Nalot na Naszą Niwę: strona internetowa zablokowana, przeszukania w redakcji i w domach dziennikarzy

W czwartek Komitet Bezpieczeństwa Państwowego poinformował o „zakrojonej na szeroką skalę operacji przeciwko osobom reprezentującym postawy radykalne”. W piątek działania władz przeciwko niezależnym mediom były kontynuowane. Milicja przeprowadzała rewizje i rekwirowała sprzęt. Część dziennikarzy wypuszczono, lecz mają oni zakaz ujawniania informacji na temat śledztwa. Niektórzy mają status świadków.

Przeszukania w białoruskich mediach na prowincji

Z informacji przekazanych przez aktywistów i media wynika, że postępowania dotyczą m.in. ubiegłorocznych protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich, które niezależne media relacjonowały. Postępowania karne dotyczą działań poważnie naruszających porządek publiczny, zamieszek, niepodporządkowania się funkcjonariuszowi, a także, w co najmniej jednym przypadku – aktu terroryzmu.

Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy: władze usiłują zniszczyć niezależne media

W czwartek, jako podejrzanych w sprawie karnej zatrzymano czterech pracowników białoruskojęzycznej Naszej Niwy – naczelnego, dwóch redaktorów i księgową. Jej portal został zablokowany, jak podano, z powodu publikowania zakazanych przez prawo treści. Nasza Niwa podała w sieciach społecznościowych informację, że w czwartek w czasie przesłuchania redaktor naczelny Jahor Marcinowicz był bity.

W piątek sąd w Grodnie uznał kanał portalu newsowego Hrodna.life w Telegramie za „ekstremistyczny”.

Kanał w Telegramie grodzieńskiego portalu miejskiego uznano za ekstremistyczny

Popularny dziennikarz sportowy i piłkarz mińskiego klubu Krumkaczy Alaksandr Iwulin, który od 3 czerwca przebywa w areszcie, został w piątek oskarżony o działania poważnie naruszające porządek publiczny. Zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci aresztu na dwa miesiące.

W sumie za kratami znajduje się obecnie 32 białoruskich dziennikarzy – podał BAŻ.

Pierwsze widzenie w kolonii. Skazana dziennikarka Biełsatu zobaczyła się z mężem

cez/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPróba założenia klubu w sejmiku i rozłam w PiS. Radny: Zaczęło nam się to wszystko rozjeżdżać
Następny artykułWypadek na trasie Tour de France. Z udziałem Rafała Majki. Są wyniki badań Polaka