A A+ A++

Bieszczady – mapa

Na mapie Polski Bieszczady odnajdziemy w województwie podkarpackim. Masyw podzielony jest na dwie główne części: Bieszczady Zachodnie, położone na terenie Polski i Ukrainy oraz Bieszczady Wschodnie, leżące wyłącznie po stronie ukraińskiej. Łańcuch Bieszczad należy do Beskidów Wschodnich, które zaś stanowią fragment Zewnętrznych Karpat Wschodnich. Łuk Karpat, który częściowo zahacza też o nasze terytorium rozciąga się zaś na przestrzeni 1300 km, od Bratysławy do Żelaznej Bramy nad Dunajem.

W obecnych granicach naszego państwa leżą wspomniane Bieszczady Zachodnie oraz zachodnia część Gór Sanocko-Turczańskich. Granicę między dwoma pasmami wyznacza się wzdłuż Sanu, od granicy państwowej aż po ujście do Jeziora Solińskiego i dalej na zachód według północnych podnóży pasma Korbani. W celu zachowania ekosystemów przyrodniczych Bieszczad, w 1973 roku utworzono na tym terenie Bieszczadzki Park Narodowy.

Bieszczady – atrakcje

Największą atrakcję Bieszczad stanowi ich dzika, nieposkromiona dotąd natura. Bieszczady to wciąż bowiem jedne z najdzikszych gór Europy. Jest to wyjątkowe miejsce dla wszystkich osób lubiących aktywny wypoczynek, w postaci wspinaczki na piękne, rozległe połoniny, jak również dla tych, którzy cenią sobie spokój i bliskość natury. Góry warte są odwiedzenia o każdej porze roku. Zimą ośnieżone szlaki i szczyty malowniczo kontrastują z lasami, jesienią w wielu miejscach liściaste drzewa mienią się feerią barw, zaś wiosną i latem, gdy przyroda jest w pełni rozkwitu i temperatura oraz pogoda dopisuje, można wybrać się na długie piesze wędrówki, ze szczególnym uwzględnieniem tras na połoniny: Caryńską i Wetlińską. Miłośnicy sportów wodnych mogą zaś żeglować po Jeziorze Solińskim.

W Bieszczadach z pewnoś … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstrzeżenie o przerwach w dostawie energii elektrycznej dla miejscowości Konradowo
Następny artykułBielsko-Biała: 12-latka urodziła dziecko. Ojcem jest nieletni