A A+ A++

W pewnym wieku lub „po przejściach” bielizna musi spełnić kilka dodatkowych funkcji, jak choćby w pożądany sposób modelować zmieniającą się sylwetkę, maskować intymne pamiątki po przebytych chorobach czy zabiegach, wspierać procesy gojenia się czy profilaktykę, np. w przypadku żylaków lub hemoroidów, a także gwarantować komfort przy typowej dla kobiet dolegliwości nietrzymania moczu

AGATA LEGAN

Majtki, szorty, bokserki, body, gorsety, półgorsety, halki czy staniki przeznaczone do kształtowania sylwetki nie przypominają dawnych, pozbawionych stylu i fasonu modeli, a ich kolorystyka nie ogranicza się wyłącznie do czerni i cielistego odcienia beżu (choć te oczywiście nadal dominują ze względu na swoją uniwersalność). Nawet te egzemplarze mocno korygujące rozmiar bioder czy brzucha lub tworzące węższą talię coraz częściej wykonuje się z hiperelastycznej koronki, która prezentuje się naprawdę stylowo, lub ultramiękkiej i przyjemnej dla skóry mikrofibry.

Zarówno w damskiej, jak i męskiej bieliźnie modelującej (zwłaszcza tej uciskowej, która pozostaje przecież w znacznie ściślejszym kontakcie ze skórą niż typowa bielizna) wykorzystuje się bardzo często tzw. bezszwową technologię, aby zapewnić użytkownikom mak-symalny komfort, a o podtrzymywaniu czy utrzymywaniu w ryzach wybranych części ciała decyduje specjalny splot tkaniny użytej w strategicznym miejscu. Warto także wiedzieć, że tego typu modele najlepiej dopasowują się do indywidualnej budowy anatomicznej, są niemal zupełnie niewyczuwalne (ma to zasadnicze znaczenie przy coraz wrażliwszej i cieńszej skórze) i niewidoczne pod ubraniem, nadają się idealnie również do wszelkich aktywności, od uprawiania ogródka, po jazdę na rowerze (nie obcierają, nie wrzynają się itp.). Ponadto – co jest istotne zwłaszcza latem – nie przyczyniają się do przegrzewania miejsc intymnych.

O tej porze roku nie zaszkodzi też zwrócić uwagę na odpowiedni dobór kąpielówek czy stroju kąpielowego, tj. modelu, który pozwoli czuć się swobodnie i wygodnie korzystać z tych wszystkich wodno-plażowych atrakcji, na jakie mamy siłę i ochotę. Odpowiednie kształtowanie sylwetki zapewnia w nich nie tylko krój (tj. większe marszczenia, miejsca z grubszym lub bardziej elastycznym splotem, asymetryczne wycięcia, wkładki, wiązania, np. w talii lub na ramieniu, i inne podobne rozwiązania), lecz także graficzne wzory lub pasy w kontrastowych kolorach skutecznie odwracające uwagę od miejsc, na których wolelibyśmy jej nie skupiać. Pamiętajmy, że podczas wakacji często w tego rodzaju okryciu spędzamy nawet kilka godzin, więc dobrze też zadbać o to, aby strój nie krępował ruchów, nie był zanadto obcisły, był stosunkowo szybko schnący (chroni to przed odparzeniami i zakażeniami) oraz – idealnie – aby był wykonany z materiału z filtrem UV.

Bez wstydu

Wszelkie specjalne potrzeby organizmu, zwłaszcza te intymne, są często przedmiotem naszego wstydu. Chociaż nie ma absolutnie niczego niestosownego w chorobach, dolegliwościach czy różnego typu niepełnosprawnościach, to naturalne, że zazwyczaj nie chcemy obnosić się z nimi publicznie. Dlatego też m.in. staramy się je w miarę możliwości maskować, np. przez dobór odpowiedniej bielizny specjalistycznej. Szczególnie uciążliwe są wszelkiego rodzaju stany zapalne czy zakażenia (w tym grzybicze, które są bardzo często efektem przyjmowania niektórych leków, np. na cukrzycę lub antybiotykoterapii). Tu z pomocą przychodzi nam m.in. bielizna z jonami srebra, które hamują rozwój bakterii na skórze, z łagodnego dla ciała jedwabiu lub z włókna bambusowego, ale UWAGA: nie jest ona antygrzybiczna, jak bywa reklamowana, gdyż ta właściwość bambusa zostaje utracona w procesie wytwarzania przędzy, która ma sporą higroskopijność, tj. zdolność wchłaniania wilgoci, oraz istotne dla zachowania higieny (zwłaszcza podczas upałów) właściwości termoizolacyjne, a dając uczucie chłodu przynoszą wręcz ulgę w przypadku aktywnych zapaleń czy świądu.

Co ważne, osobom z takimi przypadłościami nie zaleca się noszenia bielizny koronkowej lub z wyczuwalnymi szwami, ponieważ może to dodatkowo podrażniać skórę. Niewskazane są również modele wykonane  z elastanu, lycry czy streczu, ponieważ ich wchłanialność zazwyczaj nie przekracza 25 proc., a ponadto nie przepuszczają powietrza.

Zawstydzającym, choć dość powszechnym (ok. 45 proc.!) problemem, który dotyka szczególnie kobiety po 50. roku życia, jest też nietrzymanie moczu. Na szczęście wybór bielizny odpowiadającej na te wyjątkowe potrzeby jest naprawdę szeroki, a jej funkcjonalność osiągnęła całkiem zadowalający poziom. Majtki wyposażone w chłonne wkładki higroskopijne w niewidoczny sposób zintegrowane z materiałem wizualnie praktycznie niczym nie różnią się od typowych modeli – marki wręcz prześcigają się, by proponować jak najdelikatniejsze, eleganckie wersje tego rodzaju bielizny specjalistycznej (w niczym nie przypominają już dawnych pieluchomajtek!). Swoisty boom na tego typu figi, brazyliany czy bokserki zawdzięczamy w znacznej mierze modzie na tzw. majtki menstruacyjne, które mają zastąpić podpaski czy tampony, gwarantując kobietom większy komfort w czasie okresu, a przy tym nie zmuszając ich do rezygnacji z estetyki. Stosowane przy ich produkcji technologie sprawdzają się tak samo przy nietrzymaniu moczu. Decydując się na zakup takiego modelu, warto zwrócić uwagę na to, by oprócz zdolności absorbowania płynów pochłaniał także niechciane zapachy.

O potrzebach – wprost

Nasze ciało zmienia się z wiekiem i doświadczeniami, w tym tymi na tle zdrowotnym, jednak im szybciej będziemy reagować na jego zmodyfikowane potrzeby, tym mniej odczujemy ich skutki. Dobrze (i mądrze) dobrana, wysokiej jakości bielizna w każdej sytuacji sprawia, że po jej założeniu natychmiast czujemy się lepiej sami ze sobą, działa więc terapeutycznie na wielu poziomach. Zakup jakiegokolwiek elementu intymnej garderoby najlepiej jest przedyskutować z profesjonalistą lub – ewentualnie – lekarzem, np. jeśli doskwierają nam hemoroidy, żylaki, jesteśmy po mastektomii, usunięciu przepukliny lub innej operacji. Wówczas noszenie przez ustalony czas odzieży i bielizny kompresyjnej (uciskowej) służy minimalizowaniu obrzęków, siniaków i blizn powstałych po zabiegu, redukcji bólu i zapobieganiu ewentualnym powikłaniom. Nie bez znaczenia jest przy tym fakt, że taka bielizna jest często zapinana z przodu, co znacznie ułatwia codzienne ubieranie się i funkcjonowanie.

W przypadku żylaków lub znacznego ryzyka ich wystąpienia, tj. przy siedzącym trybie życia, otyłości, małej aktywności fizycznej, kompresjoterapia jest jedną z najskuteczniejszych metod profilaktyki oraz niwelowania nieprzyjemnych dolegliwości związanych z niewłaściwym krążeniem krwi w obrębie kończyn dolnych. Specjalistyczne rajstopy czy pończochy (tak, również do pasów!) działają na zasadzie zmiennego ucisku – od największego w obrębie kostki, po coraz mniejszy w kierunku uda. Regularne noszenie ich stopniowo przywraca prawidłowy przepływ krwi i zapobiega jej zastojom w dolnych partiach.

Jeśli chodzi o właściwe podtrzymywanie biustu, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że rozmiar (oraz – co istotne dla wybieranego sposobu podtrzymywania – struktura) piersi zmienia się w czasie całego życia i przynajmniej co kilka lat (plus po każdej znaczącej zmianie wagi, wspomnianych operacjach, leczeniu hormonalnym itp.), dlatego należy go dobierać na nowo. Profesjonalne usługi brafitterek oferuje obecnie większość salonów z bielizną i można z nich skorzystać całkiem bezpłatnie podczas zakupów. Im szybciej odważymy się zapytać o radę, tym mniejsze ryzyko, że nasz biust mocno opadnie, rozejdzie się na boki (słynne wałeczki pod pachami to nic innego jak źle dobrany biustonosz!) lub że różnica w wielkości piersi będzie zbyt widoczna.

UWAGA: Jeśli tego wymaga aktualnie nasze ciało, lepiej zainwestować w bardziej niż dotąd zabudowany lub mocniej usztywniony stanik, niż narażać się na dyskomfort i trudne do odwrócenia zmiany w stanie naszych piersi, a w dalszej perspektywie – kręgosłupa i całej postawy. Z kolei jeśli pojawiły się hemoroidy, lepiej zrezygnować ze stringów i sztucznych, zwłaszcza sztywnych i nieoddychających, tkanin.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW czwartek dłużej, bo do godz. 17:00 Urząd Miasta poczeka na deklaracje dot. źródeł ciepła
Następny artykułPomysł na prezent dla osoby głęboko wierzącej