W Tursku Małym w gminie Połaniec odbył się Enea Energetyczny Półmaraton, zorganizowany z inicjatywy Stowarzyszenia Running Połaniec. Impreza miała jednocześnie rangę Mistrzostw Polski pracowników Grupy Kapitałowej Enea.

Do Turska zjechało 128 zawodników z całego kraju, żeby rywalizować na dystansie 21,0975 km. Dla chętnych przygotowano też marsz nordic walking, podczas którego do przejścia było 8 km. Trasa półmaratonu, wbrew pozorom, była trudna i wymagająca, ale za to malownicza, poprowadzona przez rezerwat przyrody Zamczysko Turskie.

Najszybszy wśród mężczyzn był gość specjalny imprezy, trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista mistrzostw świata, srebrny medalista mistrzostw Europy, Grzegorz Sudoł, który na mecie zameldował się z czasem 1:15:23. Kolejne miejsca na podium zajęli Paweł Wojda (1:17:10 ) i Jarosław Botkiewicz (1:29:12).

W kategorii open kobiet bezkonkurencyjna okazała się Patrycja Matusiewicz-Skrobacz z czasem 2:00:30. Drugie miejsce zajęła Anna Pawlik (2:00:43), natomiast trzecie miejsce należało do Joanny Kwiatkowskiej-Łukaszek (2:02:12).

W marszu najszybszym wśród mężczyzn był Jacek Wiśniewski. Wymagany dystans pokonał w czasie 1:00:14. Drugie miejsce zajął Jerzy Krakowski (1:00:17), natomiast trzeci był Mariusz Szpunar (1:03:36). Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Monika Pawłowska z czasem 1:03:29. Kolejno na 2 i 3 miejscu podium stanęły Marta Godzwon (1:04:43) i Grażyna Ślusarczyk (1:05:14).

Najlepsi zawodnicy wrócili do domu z wyjątkowymi statuetkami, zrobionymi z łopatek turbiny, które pracowały w Enea Elektrowni Połaniec. Każdy uczestnik został obdarowany pamiątkowym medalem, wręczanym po przekroczeniu mety.

Dodatkową atrakcją był także mini bieg dla dzieci, w którym nie było przegranych. Po przebiegnięciu ok. 200 m na szyjach dzieciaków zawisły medale i zostały wręczone skromne upominki.

Jak zaznaczył Mariusz Kowalik, członek zarządu Running Połaniec, był to pierwszy półmaraton zorganizowany na terenie gminy. Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Enei Elektrowni Połaniec, a także innych firm i instytucji oraz osób, które bezpośrednio zaangażowały się w jej przygotowanie.

“Tygodnik Nadwiślański” był patronem medialnym wydarzenia.