A A+ A++

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Protest pod Sądem Okręgowym w Białymstoku (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1) ma rozpocząć się o godz. 18.

Jego uczestnicy i uczestniczki tym samym dołączą do akcji solidarności z represjonowanymi sędziami, które odbywają się osiemnastego dnia miesiąca w całym kraju z inicjatywy Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Przed poniedziałkową akcją działaczki i działacze podlaskiego KOD zwracają uwagę:

– Niezależni sędziowie, którzy mają odwagę przeciwstawiać się zmianom, wprowadzanym w polskim sądownictwie, którzy protestują przeciwko niszczeniu polskiej praworządności i łamaniu Konstytucji, są prześladowani przez obóz rządzący. Spotkamy się przed Sądem Okręgowym w Białymstoku, by wesprzeć sędziów i żądać przywrócenia do pracy niezależnych sędziów Beaty Morawiec, Igora Tulei i Pawła Juszczyszyna, których obóz rządzący próbuje wyeliminować z życia zawodowego.

Jak zauważa „Iustitia”, sprawy sędziów Morawiec, Tulei i Juszczyszyna mają wspólne cechy, „które sprawiają, że decyzje o uchyleniu immunitetów są bezprawne i mają charakter jedynie represyjny”. Nie mogą rozpoznawać spraw. Ograniczono im znacznie pensje, uniemożliwiono dalszą pracę. Umożliwiono natomiast prokuraturze i policji podejmowanie wobec nich działań w postępowaniu karnym.

Stowarzyszenie „Iustitia” wylicza m.in.:

„Wszystkie trzy sprawy są wynikiem działań represyjnych władzy, podejmowanych z niskich pobudek, z zemsty za orzekanie w sposób niezawisły oraz odważne występowanie w obronie niezależności sądów. Sprawy te pokazały sposób funkcjonowania „ciągu technologicznego aparatu represji”, wprowadzonego przez władzę w ramach tzw. „reformy sądownictwa”, ujawniły w całej rozciągłości cel wprowadzanych zmian. Mają bezpośredni charakter represyjny wobec trzech sędziów, a jednocześnie ich celem jest wywołanie tzw. efektu mrożącego wobec wszystkich sędziów w kraju, wskazując, co może się stać w przypadku orzekania nie po myśli władzy. W sprawach tych, pomimo uchylenia immunitetu, niepodejmowane są dalsze czynności przez organy ścigania, co wskazuje na prawdziwy cel, tj. odsunięcie od orzekania, dręczenie psychiczne, tzw. grillowanie w przychylnych władzy mediach i utrzymywanie przez czas nieokreślony stanu zawieszenia co do statusu w postępowaniu karnym”.

Sędzia Igor Tuleya

Jako sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie rozpoznawał sprawę w wyniku złożonego zażalenia. W sprawie chodziło o głosowania w Sali Kolumnowej Sejmu w 2016 r., gdy straż marszałkowska i posłowie koalicji mieli nie dopuścić do głosowań posłów opozycji. Prokuratura podległa ministrowi Zbigniewowi Ziobrze po długim czasie umorzyła postępowanie. Na skutek zażalenia Sąd, któremu przewodniczył sędzia Igor Tuleya, nakazał prokuraturze podjąć i prowadzić postępowanie, wskazując, że jest duże prawdopodobieństwo, iż politycy zeznający jako świadkowie w sprawie złożyli fałszywe zeznania. Przed rozpoczęciem posiedzenia w przedmiocie rozpoznania zażalenia dziennikarze obecni na sali złożyli wniosek o zgodę na nagrywanie posiedzenia i udział w nim. Podczas posiedzenia sędzia Igor Tuleya zwrócił się do pełnomocników posłów i prokuratora o stanowisko w sprawie wniosku dziennikarzy, a ci decyzję pozostawili do uznania sądu. Prokurator nie zgłosił sprzeciwu. W takiej sytuacji Sąd dopuścił jawność posiedzenia, na którym ogłosił treść postanowienia wraz z uzasadnieniem.

Prokuratura we wniosku o uchylenie immunitetu zarzuciła sędziemu ujawnienie tajemnicy śledztwa. Tzw. Izba Dyscyplinarna, działając w pierwszej instancji, odmówiła uchylenia immunitetu, uznając brak jakichkolwiek podstaw. Rozpoznając zażalenie prokuratora, Izba ta, działając jako druga instancja, po kilkukrotnym odraczaniu terminu posiedzenia, 18 listopada 2020 r. uwzględniła zażalenie i uchyliła sędziemu Igorowi Tulei immunitet, zawiesiła w czynnościach i obniżyła wynagrodzenie o 25 proc.

Sędzia Paweł Juszczyszyn

Jako sędzia sądu rejonowego, delegowany do Sądu Okręgowego w Olsztynie, rozpatrując w listopadzie ubiegłego roku apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Po tej decyzji minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro cofnął sędziemu Juszczyszynowi delegację do sądu okręgowego, a rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab wszczął postępowanie dyscyplinarne w związku z „uchybieniem godności urzędu”.

29 listopada prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i jednocześnie członek nowej KRS Maciej Nawacki zawiesił Pawła Juszczyszyna na miesiąc w orzekaniu. Tzw. Izba Dyscyplinarna zdecydowała w grudniu ubiegłego roku o uchyleniu zarządzenia prezesa olsztyńskiego sądu rejonowego o przerwie w wykonywaniu czynności służbowych przez Pawła Juszczyszyna. Na początku stycznia wrócił on do orzekania. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych zaskarżył tę uchwałę Sądu Najwyższego, uznając ją za wadliwą. 4 lutego 2020 r. tzw. Izba Dyscyplinarna zdecydowała o zawieszeniu sędziego Pawła Juszczyszyna i obniżeniu jego wynagrodzenia o 40 proc.

Sędzia Beata Morawiec

Sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, została w listopadzie 2017 r. odwołana z funkcji prezesa tego sądu. W komunikacie ministerstwa informującym o odwołaniu znalazły się słowa naruszające dobra osobiste sędzi. Na skutek wytoczenia z tego powodu sprawy Beata Morawiec wygrała proces ze Zbigniewem Ziobrą, który na mocy wyroku sądu został zobowiązany do jej przeproszenia. Wobec sędzi Beaty Morawiec powołany w 2016 r. Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej podjął czynności i pod pretekstem zeznań osoby skazanej prokuratura zarzuciła sędzi przyjęcie od oskarżonego telefonu komórkowego w zamian za zapewnienie pomyślnego wyroku, a także pobranie 5 tys. zł za analizę przygotowywaną na potrzeby sądu, która rzekomo nigdy nie powstała.

W tym celu skierowała do tzw. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wniosek o uchylenie sędzi immunitetu. Dodatkowym działaniem represyjnym była próba przeszukania miejsca zamieszkania sędzi, od pretekstem poszukiwania dowodów. 12 października 2020 r. Izba podjęła decyzję o uchyleniu sędzi Beacie Morawiec immunitetu, o zawieszeniu w sprawowaniu funkcji sędziego i obniżeniu jej wynagrodzenia o 50 proc.

Notatki o represjonowanych sędziach za Stowarzyszeniem Sędziów Polskich „Iustitia”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProkuratorzy będą szczepieni przed chorymi. Kolejny dowód obłudy rządu PiS
Następny artykułSzczepienie na COVID-19. Wielu seniorów nie jest w stanie dotrzeć do punktu szczepień