A A+ A++

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Miotła PiS-owska, a dokładniej – zarządu podlaskiego (PiS–Porozumienie) z marszałkiem Arturem Kosickim, szefem podlaskich struktur PiS, odpowiedzialnym w zarządzie województwa bezpośrednio z kulturę, od czasu ostatnich wyborów samorządowych wkroczyła do większości podległych mu instytucji kultury.

Zmiany (poprzedzane konkursami) nastąpiły w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury (od lutego ubiegłego roku to Podlaski Instytut Kultury), któremu od lipca 2019 r. szefuje Barbara Bojaryn-Kazberuk, m.in. była szefowa oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Od lipca ubiegłego roku dyrektorem Muzeum Podlaskiego jest Waldemar Wilczewski, onegdaj wieloletni pracownik białostockiego IPN, w którym pełnił m.in. funkcję naczelnika jednego z oddziałów.

Bez konkursu obeszło się w podległym urzędowi marszałkowskiemu Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki, którego dyrektorem od 2017 r. jest Piotr Półtorak, aktor i wasilkowski radny związany z PiS. Na początku września 2019 r. marszałek Kosicki poinformował o przedłużeniu z nim umowy na kolejne cztery lata, na co wcześniej zgodził się minister kultury.

Wymieniono też wcześniejszego dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej Damiana Tanajewskiego, namaszczonego na dyrektorskie stanowisko przez poprzedni zarząd województwa (PSL-PO). Zastąpiła go Ewa Iżykowska-Lipińska, która jednak 30 listopada ubiegłego roku złożyła rezygnację w atmosferze podejrzeń dotyczących szeregu nieprawidłowości zarządczych. Konkurs na to stanowisko ma być rozpisany latem. Tymczasem – jak już pisaliśmy ostatnio – „porządki” w OiFP robi zaufany marszałka Kosickiego, zastępca jej dyrektora Wojciech Tołkin-Żmijewski, a ich twarzą jest dyrygentka Violetta Bielecka (p.o. dyrektora).

W regionie raczej bez zmian

W regionie marszałkowskie instytucje kultury zmiany ominęły. Wszystko wskazuje na to, że w Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu o przyszłość na stanowisku dyrektorskim może być spokojna do zbliżającej się emerytury Dorota Łapiak. To matka byłej podlaskiej radnej Solidarnej Polski, a obecnie posłanki tej współrządzącej partii Aleksandry Szczudło.

Z kolei specjalnie – jak się wydaje – nie przeszkadza zarządowi podlaskiemu szef Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie Artur Gaweł. Minionej wiosny bez protestów zgodził się na propozycję zarządu województwa forsowaną przez wicemarszałka Stanisława Derehajłę z Porozumienia poszerzenia działalności tej placówki o opiekę nad kołami gospodyń wiejskich i grupami rekonstrukcyjnymi. Zmian na pewno nie będzie, jeśli chodzi o Teatr Wierszalin w Supraślu, „dziecko” Piotra Tomaszuka, który nieraz publicznie wyrażał uznanie w odniesieniu do ministra kultury Piotra Glińskiego (w 2005 r. Tomaszuk był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich).

Trudno sobie też wyobrazić, aby zarząd podlaski chciał wymienić Krzysztofa Czyżewskiego, szefa działającego od 1991 r. Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Ośrodek ten bowiem z Czyżewskim od samego początku swojego istnienia jest nierozerwalnie związany i to Czyżewski przede wszystkim kształtuje jego merytoryczny charakter, choć bez wątpienia należy do elity „wykształciuchów”, z którymi PiS-owi nie po drodze. Co najwyżej zarząd za aprobatą większościowego klubu PiS w sejmiku może się w ogóle pozbyć tej instytucji, tłumacząc np., że ograniczone pieniądze na kulturę musi przekierować na inne cele, jak choćby na nowo tworzony oddział Muzeum Podlaskiego – Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach.

Gadek jeszcze do 3 maja

Kto przez najbliższe lata będzie kierował największą biblioteką w regionie, zapewne okaże się pod koniec kwietnia. Zarząd województwa podlaskiego jeszcze pod koniec ubiegłego roku przyjął informację o zamiarze ogłoszenia konkursu na stanowisko szefa tej instytucji.

Przez ostatnie lata kierowała nią Jolanta Gadek, wcześniej poeta Jan Leończuk (konkurs ogłoszono, bo odszedł na emeryturę). Postępowanie konkursowe rozpocznie się 26 stycznia.

Gadek została powołana na stanowisko dyrektorki Książnicy Podlaskiej na początku maja 2016 r. Zgodnie z ówczesną decyzją będzie pełnić tę funkcję do najbliższego 3 maja.

Wcześniej Gadek była przez wiele lat dziennikarką „Gazety Współczesnej”, potem najkrócej sprawującą swoją funkcję prezeską Polskiego Radia Białystok. Po zapowiadanych przez PiS zmianach w zarządach publicznych mediów z radiem rozstała się w lutym 2016 r. Była także rzeczniczką wojewody, kiedy był nim z ramienia PO Maciej Żywno (w obecnej kadencji sejmiku podlaskiego radny klubu KO, który ostatnio dołączył do Polski 2050 Szymona Hołowni).

Było siedmioro kandydatów

W 2016 r. o stanowisko dyrektora Książnicy Podlaskiej ubiegało się poza Gadek sześcioro kandydatów: Małgorzata Dajnowicz (jako profesor w Instytucie Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku, obecnie podlaska konserwator zabytków), Andrzej Kalinowski (prezes Fundacji „Sąsiedzi”, wydawca książek, organizator m.in. białostockich Targów Książki), Marek Kochanowski (adiunkt na polonistyce UwB, wiceprezes Stowarzyszenia „Fabryka Bestsellerów”, organizator m.in. festiwalu literackiego Zebrane), Aneta Putko (była pracownica urzędu miejskiego), Marcin Rębacz (dziennikarz, publicysta, literat, pracownik białoruskiego Radia Racja) i Ewa Zatorska-Salmanowicz (doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, teatrolog, historyk teatru, nauczycielka w Studium Wokalno-Aktorskim).

Kto zechce pokierować Książnicą Podlaską i kogo chętnie widziałby na tym stanowisku zarząd podlaski, a zwłaszcza marszałek Kosicki, na razie nie udało nam się ustalić. Jolanta Gadek na nasze pytanie, czy wystartuje w tym konkursie, nie odpowiedziała.

W poprzednim konkursie od kandydatów i kandydatek wymagane było: wykształcenie wyższe magisterskie, preferowane w jednej z dziedzin związanych z działalnością statutową Książnicy, co najmniej pięcioletni staż pracy na stanowisku kierowniczym, znajomość języka obcego, brak przeciwwskazań zdrowotnych, niekaralność.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInterwencja strażaków w Jabłonce (zdjęcia)
Następny artykułTablice pamięci wrócą do Hali Pamięci w Kościele Pokoju