Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!
Dwa lata temu, jeszcze w innej rzeczywistości, kiedy nikt nie spodziewał się, że pandemia tak bardzo przyhamuje świat – reżyserka Maria Żynel już jeden „Koniec świata” ze studentami zrobiła. Powstał zgrabny spektakl, w którym na pierwszym planie są piosenki połączone historiami nieznanych sobie osób w sytuacji skrajnej. Oto grupa ludzi znajdujących się na lotnisku nagle traci zasięg, nie może dostać walizek, nie może też z hali wyjść…
Teraz Maria Żynel znów przygotowała „śpiewany” spektakl – z kolejnym rocznikiem studentów. I jest to kolejny koniec świata, bo w końcu, jak mówią i reżyserka, i studenci, (s)kończy(ł) się świat, który dobrze znamy. Już sam fakt, że studenci nie mogą zagrać spektaklu bezpośrednio przed widzami, a jedynie w sieci, świadczy o końcu pewnej rzeczywistości.
Tym razem będzie jednak o czym innym, będą też inne piosenki. Młodzi aktorzy sięgną i do Anny Jantar, i do Dezertera, Fisza, i Maanamu, i wielu innych utworów. Warto zajrzeć o godz. 19 na kanał na YouTubie Akademii Teatralnej i przekonać się samemu, co mają do powiedzenia studenci IV roku.
‘Kolejny koniec świata’ – spektakl/egzamin z piosenki aktorskiej IV roku Akademii Teatralnej Fot. Bartek Warzecha
O spektaklu i końcach świata reżyserka Maria Żynel mówi tak:
– Kończy się nasz świat, ten który dobrze znamy. Ten, w którym mamy 4 pory roku. W którym latem jest bardzo ciepło, a zimą pada śnieg. Kończy się świat, w którym tylko od nas zależy, dokąd chcemy polecieć na wakacje. Kończy się świat, w którym możemy stwierdzić, że żyjemy w spokojnych czasach, w których panuje względne bezpieczeństwo i dobrobyt. Kończy się świat, w którym wzrost gospodarczy zapewnia nam coraz większe możliwości. Kończy się świat, w którym to specjaliści mówią nam, co zrobić w momencie zagrożenia, żeby sobie poradzić czy przetrwać. Kończy się świat, w którym wiemy, kogo słuchać, komu zaufać. Kończy się świat, w którym z powodu najdrobniejszych różnic nie skaczemy sobie do oczu.
Czy rzeczywiście tak jest? Czy taki świat kiedykolwiek istniał? Czy może to my na zbyt długą chwilę uwierzyliśmy, że taki jest? Lub kiedyś był? Uwierzyliśmy, że jesteśmy wszechmocni i potrafimy wydobyć ropę z dna oceanu, pokonać wszelkie choroby, zapewnić sobie coraz szybszą i bardziej dostępną komunikację i transport. I że wszystko jest dobrze, a w perspektywie lat będzie jeszcze lepiej. Przynajmniej dla większości. AKURAT.
‘Kolejny koniec świata’ – spektakl/egzamin z piosenki aktorskiej IV roku Akademii Teatralnej Fot. Bartek Warzecha
Dlaczego wszystko jest o tym samym? Dlaczego nagle wszyscy muszą opowiadać o covidzie? Dlaczego wciąż się rozwodzą nad śmieciami, jakby zbiorowo stali się ekspertami od recyklingu i ekologii? Może zaraz wszystkie zegary zamiast godziny zaczną odmierzać czas, który nam pozostał do katastrofy klimatycznej? A może da się te straszące nas zewsząd realia jakoś wygonić z głowy, schować je gdzieś głęboko? Choć na trochę. Właśnie na to mieliśmy nadzieję. Staraliśmy się. I NIC.
Spróbujemy z różnych stron: patetycznie, lirycznie, dramatycznie i komicznie. Prześmiewczo, gorzko, depresyjnie i zwiewnie. Nieco nieudolnie, a czasem nawet całkiem efektownie. Będą głównie piosenki, w większości ładne. Będzie też trochę tańców, chórów i animowanych obrazów. Wszystko monotematyczne. Zapraszamy.
‘Kolejny koniec świata’ – spektakl/egzamin z piosenki aktorskiej IV roku Akademii Teatralnej Fot. Bartek Warzecha
Jak ktoś się denerwuje na dźwięk słów: „katastrofa”, „klimat” i „planeta”, to radzimy się zastanowić.
Repertuar od Anny Jantar do Dezertera i od Maanamu po Fisza, także jak ktoś nie lubi takich mieszanek, to radzimy się zastanowić.
Dziesięcioro studentów, kilkanaście piosenek, aranżacje Piotra Nazaruka, niemal pusta scena. Jeśli ktoś lubi „z orkiestrą”, wersalką i akrobacjami w powietrzu, to tutaj nie będzie. Radzimy się zastanowić.
Jak ktoś chce wartkiej akcji, ciągu logicznego i spójności stylistycznej, to nie ma. Radzimy się zastanowić.
Ale tak ogólnie to zapraszamy. Na ok. dwie godziny, więc radzimy się zastanowić – mówi Maria Żynel.
Twórcy spektaklu:
- reżyseria, kostiumy, przestrzeń: Maria Żynel,
- aranżacja, śpiew zespołowy: Piotr Nazaruk,
- przygotowanie wokalne: Cezary Szyfman,
- projekcje, teledysk: Łukasz Krysiewicz,
- choreografia: Maria Żynel, Tomasz Graczyk, zespół,
- technika mowy: Ewa Gajewska-Jasińska,
- zdjęcia: Tobiasz Czołpiński,
- montaż: Jonasz Czołpiński,
- występują: Magdalena Duszak, Antoni Galicki, Katarzyna Hodana, Emil Gąssowski, Michał Kaszak, Aleksandra Kossewska, Oskar Lasota, Justyna Łukasik, Aleksandra Machała, Aleksandra Sapiaska.
Wiek: od 14 lat.
‘Kolejny koniec świata’ – spektakl/egzamin z piosenki aktorskiej IV roku Akademii Teatralnej Fot. Bartek Warzecha
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS