A A+ A++

Do zawieszenia kłód bartnych wybrano potężną topolę i dorodny grab, a do dłubania barci – masywną sosnę, która jest drzewem martwym i dobrze nadaje się do realizacji tego zadania. Poprzez instalację barci rozpoczyna się realizacja kolejnego zadania z programu „Ochrony owadów zapylających na obszarze Białegostoku”.

Białystok prowadzi różne działania w zakresie bioróżnorodności Materiały prasowe Urzędu Miejskiego w Białymstoku /Adam Ludwiczak

Przypomnijmy, że w piątek (22 maja) obchodzony był Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej.

– Od wielu lat w Białymstoku prowadzone są działania na rzecz ochrony bioróżnorodności i edukacji przyrodniczej, m.in. zakładanie łąk kwietnych, pól słonecznikowych i rzepakowych, rezygnacja z koszenia wybranych zieleńców, stawianie budek lęgowych, domków dla owadów czy wiewiórek, utworzenie sadu edukacyjnego, montaż platform pływających z funkcją oczyszczania wody oraz założenie miejskiej pasieki na skwerze przy ul. Augustowskiej. W tym roku miasto podejmuje kolejne działania z myślą o przyrodzie – informuje Eliza Bilewicz-Roszkowska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

– Od 2019 r. miasto realizuje również projekt o nazwie „Bioróżnorodność Miasta Białegostoku”. Badany jest stan środowiska przyrodniczego miasta, wskazywane są najcenniejsze siedliska, biotopy czy też gatunki roślin i zwierząt występujących na obszarze Białegostoku. W projekt są zaangażowani naukowcy z uniwersytetu, politechniki i innych ośrodków naukowych reprezentujących różne dziedziny wiedzy przyrodniczej. Ci eksperci opracowują badania i przedstawiają je w formie monografii.

Jak dodaje urzędniczka – projekt będzie realizowany do 2023 r. i będzie się składał z 14 tematycznych opracowań. W 2019 r. zrealizowane zostały trzy monografie. Pierwsza dotyczy bioróżnorodności jako zjawiska przyrodniczego i zagadnienia naukowego nabierającego coraz większego znaczenia na całym świecie.

Druga część została poświęcona motylom dziennym, a trzecia szacie roślinnej. W 2020 r. miały być zrealizowane kolejne części dotyczące m.in. ptaków, płazów i gadów, ssaków oraz mchów i porostów, ale ze względu na epidemię koronawirusa projekt został wstrzymany i będzie realizowany w 2021 r.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJUST MARRIED! Ach, co to był za ślub!
Następny artykułNa Bałtyku zatonął jacht. Akcja ratownicza zakończona sukcesem